اقتصاد بریتانیا بیشتر از پیش بینی رشد کرده است

ساخت و ساز در بریتانیا
Image caption بخش ساخت و ساز در سه ماه دوم سال ۸.۵ درصد رشد کرده است

به دلیل عملکرد خوب بخش ساخت و ساز، اقتصاد بریتانیا در سه ماه دوم سال ۲۰۱۰ میلادی، بیشتر از پیش بینی ها رشد کرده است.

دفتر آمار ملی بریتانیا اعلام کرده است که اقتصاد این کشور در سه ماه دوم سال یک و دو دهم درصد رشد کرده که این میزان بیشتر از ۱.۱ درصدی بود که قبلاً پیش بینی می شد.

این میزان بیشترین رشد فصلی در اقتصاد بریتانیا، از سه ماه اول سال ۲۰۰۱ میلادی است.

با این حال آمار نشان می دهد که بخش حمل و نقل با کاهشی یازده درصدی روبرو شده است.

تاثیر مثبت

دفتر آمار ملی بریتانیا اعلام کرده است که بخش ساخت و ساز در سه ماه دوم سال هشت و نیم درصد رشد کرده است . این مقدار بسیار بیشتر از ۶.۶ درصدی بود که قبلاً پیش بینی شده بود.

ایلین سیمکینز از دفتر ملی آمار بریتانیا می گوید که تاثیر عمکرد سه ماه دوم سال به طور کلی "بسیار مثبت" بوده است.

خانم سیمکینز می گوید کاهش مسافرت های هوایی به دلیل بروز خاکستر های آتشفشانی در ایسلند، که در ماه آوریل رخ داد، باعث شده رشد بخش حمل و نقل کاهش پیدا کند.

علاوه بر این اعتصاب کارکنان شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز هم دلیل دیگری برای کاهش رشد این بخش از صنعت در بریتانیا بوده است.

یک سخنگوی وزارت دارایی بریتانیا می گوید: "در حالیکه دولت با احتیاط نسبت به روند بهبود شرایط اقتصادی خوشبین است، اما احیای اقتصاد بریتانیا هنوز تمام نشده است."

این سخنگو تصریح کرده است که "اولویت دولت، اجرای قانون بودجه است که با هدف تعدیل اقتصاد تهیه شده است و به رشد پایدار اقتصاد کمک خواهد کرد."

نگاه به جلو

رشد در بخش خدمات که سه چهارم اقتصاد بریتانیا را شامل می شود هفت دهم درصد کاهش یافته است.

در این بخش، خدمات تجاری و مالی یک و نیم درصد رشد کرده است که بیشتر از تخمینیک و سه دهم درصدی برای این دوره بوده است.

اما مدیران شرکت های تجاری هشدار می دهند که رشد سریع اقتصاد پایدار نخواهد ماند.

جرمی لیچ، اقتصاد دان ارشد در انستیتوی مدیران می گوید: " آمار امروز بدون شک خبر خوبی است، اما نباید باعث غفلت ما شود. "

او می گوید: "به جای آنکه ما به آینه عقب و آنچه گذشته است توجه کنیم، عاقلانه تر است که ما چشممان را به جاده پیش رو بدوزیم. ما توقع نداریم که این میزان رشد در نیمه دوم سال ۲۰۱۰ ادامه پیدا کند."

در همین حال دیوید فراست، مدیر اتاق بازرگانی بریتانیا می گوید که در آمریکا هم رشد اقتصادی با نگرانی های مشابهی تحلیل می شود.

او به بی بی سی گفت: "اقتصاد آمریکا تاثیر مهمی در رشد اقتصادی جهان دارد. ما می دانیم که اقتصاد چین خوب عمل می کند. اما اقتصاد آمریکا نقش بنیادی در روند اقتصاد جهانی دارد و عملکرد بد اقتصاد آمریکا به دیگر اقتصاد ها در جهان تسری خواهد یافت."

آقای فراست نتیجه می گیرد که "ما باید همانقدر که نگران اقتصاد بریتانیا هستیم، باید از رشد اقتصادی در آمریکا مطمئن باشیم."

دومین تخمین عملکرد اقتصاد آمریکا هنوز اعلام نشده است. بسیاری از اقتصاد دان ها معتقدند که اقتصاد آمریکا بسیار کمتر از دو و چهاردهم درصد در سال که در پایان ماه ژوییه پیش بینی می شد، رشد کند.

مطالب مرتبط