واردات در ایران 'تخصصی' می شود

واردات
Image caption مقامات ایران کاهش واردات را به عنوان راهی برای مقابله با تحریم های اقتصادی عنوان کرده اند

یک مقام وزارت بازرگانی ایران از اعمال محدودیت های بیشتر برای شرکت هایی که در زمینه واردات در ایران فعالیت می کنند و "تخصصی شدن" واردات خبر داد.

بابک افقهی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران روز سه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) گفت که با اصلاح آیین نامه صدور و تمدید کارت بازرگانی، هر وارد کننده ای نمی تواند هر کالایی را وارد کند و واردات تخصصی می شود.

این تصمیم در نشست معاونان وزارتخانه های جهاد و کشاورزی، صنایع و معادن، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازرگانی درباره" ضوابط فنی واردات" گرفته شد.

آقای افقهی همچنین از اعمال سختگیری های بیشتر برای ثبت نمایندگی شرکت های وارداتی خبر داد.

او تلاش برای محدود کردن واردات را در راستای سخنان اخیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران درباره کنترل واردات دانست.

آقای خامنه ای، دو هفته پیش و در دیدار با مقامات دولتی گفته بود: "من نسبت به مسئله‌ مدیریت واردات به دولتى‌ها سفارش کردم، الان هم تأکید می کنم. من نمی گویم واردات متوقف بشود؛ چون یک جاهائى لازم است که واردات انجام بگیرد؛ اما واردات باید مدیریت بشود. یک جائى واردات مطلقاً نباید بشود؛ یک جاهائى باید انجام بگیرد."

او با اشاره به اینکه مقامات دولتى به او گفته اند که قوانینى که مجلس تصویب کرده، به آنها اجازه نمی دهد جلوى واردات را بگیریند؛ افزود: "من خواهش می کنم این قضیه را حل کنند. اگر واقعاً قانونى وجود دارد که دولت را از جلوگیرى از واردات منع می کند، این قانون را اصلاح کنند؛ جورى باشد که واردات مدیریت بشود. "

آفای افقهی با اشاره به خلاهای قانونی در رابطه با مدیریت واردات گفت: "برای برای پر کردن این خلاهای قانونی پیشنهادی به مجلس داده ایم و در قالب آن، فهرستی از کالاهای ضروری و غیرضروری و زاید را با استفاده از ابزارهایی که در قانون پیشنهادی مدنظر قرار گرفته است، به مجلس ارائه خواهیم داد."

تفاهمنامه مدیریت واردات

در ادامه اقدامات دولت ایران برای کنترل واردات، روز سه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) تفاهمنامه ای برای "مدیریت واردات و جلوگیری از واردات کالاهای بی کیفیت" میان وزارت بازرگانی و صنایع و معادن امضا شد.

بر اساس این تفاهمنامه کمیته ای کنترل واردات کالاها را به عهده خواهد داشت و در صورت نیاز شیوه نامه ها و مصوبات را اصلاح خواهد کرد.

این کمیته که دبیرخانه اش در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی مستقر خواهد بود، متشکل از معاون امور صنایع و اقتصاد وزارت صنایع و معادن، رئیس کل سازمان توسعه و تجارت ایران و رئیس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

در بخشی از این تفاهمنامه آمده است که وارد کنندگان باید پیش از ثبت سفارش به گرفتن کد کالا از مرکز ملی کد کالا، ایران کد و سپس مجوز از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران اقدام کنند.

بر اساس این تفاهمنامه، وزارت بازرگانی نام و کد کالاهای غیر کیفی اعلام شده از سوی موسسه استاندارد را در فهرست منفی دائمی واردات قرار داده و تغییر وضعیت این کالا ها به اعلام این موسسه نیاز خواهد داشت.

پیش تر و در پی سخنان آقای خامنه ای بانک مرکزی ایران نیز از دولت این کشور خواسته بود دستور کاهش واردات را بدهد و یک نماینده مجلس نیز از تنظیم طرح دو فوریتی درباره "مدیریت واردات" خبر داده بود.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته بود که دولت برای مقابله با تاثیر تحریم ها بر اقتصاد و ذخایر ارزی این کشور باید واردات را کاهش دهد.

او با تاکید بر اینکه در "شرایط کنونی" باید اصل بر واردات کالاهای ضروری باشد، از فراهم شدن "تمهیدات ویژه" برای واردات کالاهای ضروری خبر داده بود.

در چهار سال اخیر میزان واردات به ایران افزایش داشته و حدود دو برابر شده است.

مطالب مرتبط