تلاش سازمان ملل برای مهار گرانی بی سابقه مواد غذایی

گندم
Image caption آتش سوزی و خشکسالی در روسیه سبب از بین رفتن یک پنجم محصول گندم این کشور شد

در حالی که قیمت مواد غذایی در سراسر جهان رو به افزایش است، سازمان ملل متحد برای مهار قیمت ها درخواست تشکیل اجلاس ویژه ای را کرده است.

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد می گوید تشکیل این اجلاس در واکنش به نگرانی فزاینده کشورهای عضو از گرانی موادغذایی است.

این اجلاس در تاریخ 24 ماه جاری میلادی و به احتمال زیاد در رم که مقر سازمان خواربار و کشاورزی است برگزار خواهد شد.

در طی دو ماه گذشته قیمت مواد غذایی پنج در صد افزایش یافته است.

یک چنین افزایش قیمتی از سال 2008 تا کنون بی سابقه بوده است.

کارشناسان سازمان ملل بر این نکته تاکید می ورزند که شرایط کنونی با سال 2008 تفاوت زیادی دارد.

در آن سال صعود بهای نفت و نیز افزایش تقاضا برای سوخت های بیولوژیکی سبب شد که ذخیره مواد غذایی در جهان در حد بی سابقه ای کاهش یابد.

ولی یکی از دلایل عمده افزایش پنج درصدی قیمت مواد غذایی در دو ماه گذشته، ممنوعیت صادرات گندم توسط روسیه است که علت آن خشکسالی و آتش سوزی مزارع است که موجب شد یک پنجم محصول گندم این کشور از بین برود.

روز گذشته دوم سپتامبر، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی تمدید مدت ممنوعیت صدور گندم را اعلام کرد و گفت این ممنوعیت تا اواخر سال آینده میلادی ادامه خواهد یافت تا با برداشت محصول تضمین داده شود که میزان تولید گندم کشور به حد انتظار رسیده است.

از طرف دیگر جاری شدن سیل در پاکستان نیز سبب شده که یک پنجم زمین های کشاورزی این کشور دستخوش سیل شود و در نتیجه بهای بسیاری از مواد غدایی تا 15 درصد افزایش یابد.

گران تر شدن قیمت شکر و روغن های نباتی نیز سبب بالارفتن شاخص بهای مواد غذایی شده است.

گرانی مواد غذایی موجب شورش هایی در موزامبیک شده است.

این شورش ها که در پی سی درصد افزایش قیمت نان بود در طی دو روز گذشته موجب کشته شدن دست کم هفت نفر و مجروح شدن حدود سیصد نفر شده است.

در چند کشور دیگر از جمله مصر و صربستان نیز این گرانی باعث خشم فزاینده مردم شده است.

عبدالرضا عباسیان، از سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، در توجیه علت تشکیل اجلاس ویژه می گوید اگر چه وضعیت هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است ولی احتمال بروز بحران وجود دارد و شرایط ایجاب می کند برای تصمیم گیری در این باره که اتخاذ چه تدابیری جهت مهار قیمت مواد غذایی لازم است، اجلاس ویژه ای برگزار شود.

وی می افزاید که هنوز زود است بتوان گفت آیا در این اجلاس اعلامیه یا دستورالعملی برای مقابله با شرایط مشابه صادر خواهد شد یا نه.