ارزیابی امیدوارکننده کمیسیون اروپا از چشم انداز اقتصادی اروپا

باروسو
Image caption آقای باروسو گفت بهبود وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا از حد انتظار بیشتر بوده است

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا چشم انداز اقتصادی اتحادیه اروپا را امیدوار کننده خوانده است.

آقای باروسو در اولین سخنرانی خود در پارلمان اروپا در استراسبورگ، گفت چشم انداز اقتصادی اتحادیه اروپا در طی دوازده ماه گذشته بهبود یافته و نرخ رشد اقتصادی این مدت، از میزانی که قبلا پیش بینی می شد، بیشتر خواهد بود.

ولی وی همچنین هشدار داد که باید در اصلاحات اقتصادی تسریع شود و از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا خواست به صورت یک نیروی واحد درصحنه جهانی عمل کنند.

آقای باروسو برای تشریح اولویت های اقتصادی این کشورها از الگویی که آمریکا به کار می برد استفاده کرد.

نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا که در سه ماهه اول سال جاری میلادی سه دهم درصد بود در سه ماهه دوم به یک درصد افزایش یافته است.

وضعیت اقتصادی بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا بهبود یافته است ولی نرخ رشد اقتصادی آلمان چشمگیر بوده است.

اندرو واکر، گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی، می گوید این عامل یکی از دلایلی است که سبب شده نگرانی در باره بازارهای مالی تغییر جهت داده و به ضعف اقتصادی آمریکا معطوف شود.

اندرو واکر می افزاید البته این که روند بهبود اقتصادی اروپا تا کجا ادامه خواهد داشت بستگی به این دارد که چگونه بسیاری از کشورهای اروپایی مشکل بدهی های خود را حل خواهند کرد.

یونان یکی از نمونه های بارز این مسئله است ولی چند کشور دیگر نیز دارای بدهی هایی هستند که اگر در سیاست های مالیاتی و هزینه های مصرفی خود تجدید نظر نکنند، بازپرداخت آن به سهولت امکان پذیر نخواهد بود.

در همین حال، وزیران دارایی اتحادیه اروپا امروز 7 سپتامبر، در بروکسل ملاقات می کنند تا د رباره بحران اقتصادی و وادار کردن صنعت بانکداری به رعایت مقررات بحث و گفتگو کنند.

در این جلسه روشن خواهد شد که آیا اصلاحات یونان برای دریافت پول بیشتری از همسایگانش کافی بوده است یا نه.

همچنین در باره اتخاذ سیستمی گفتگو خواهد شد که بر اساس آن برای جلوگیری از تکرار بحران مالی اخیر، تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید مقررات وضع شده را اجرا کنند.

مطالب مرتبط