قطع یارانه برق 'مشترکان پر مصرف' در ایران

قبض برق

در حالیکه هنوز یارانه های نقدی در ایران پرداخت نشده است، یک مقام وزارت نیرو از قطع یارانه برق مشترکان پر مصرف خبر داد و دلیل افزایش بهای قبض آنها را مصرف زیاد عنوان کرد.

محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو روز چهارشنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) به خبرگزاری مهر گفت که صورتحساب برق این دوره مشترکان پر مصرف، بدون یارانه محاسبه شده است.

او تاکید کرد که بهای برق در ایران از شش سال پیش افزایش نداشته است و فقط به دلیل شیوه محاسبه بهای برق، با بالارفتن میزان مصرف، متوسط بهای برق هم افزایش پیدا می کند.

پیش تر مجید نامجو، وزیر نیروی ایران به خبرگزاری مهر گفته بود که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران با جریمه مشترکان پرمصرف برق موافقت کرده و مشترکان پر مصرف برق باید قیمت تمام شده برق را بپردازند.

از چند سال پیش، وزارت نیرو در ایران در قبض های برق مبلغی را به عنوان "مبلغ واقعی" مصرف برق محاسبه می کرد و در بخش دیگری از صورتحساب، با مشخص کردن رقمی به عنوان یارانه پرداختی از سوی دولت و کم کردن این رقم از "مبلغ واقعی"، مصرف کننده ها فقط بخشی از آنچه که بهای واقعی نامیده شده بود، را پرداخت می کردند.

'امتیازی' که وزارت نیرو به گیلانی ها و مازندرانی ها می دهد

پیش تر بعضی از ساکنان شهر های واقع در استان مازندران و گیلان در شمال ایران نسبت به افزایش شدید بهای قبض های برق اعتراض کرده بودند.

آقای بهزاد علت این افزایش را گرمای شدید هوا و استفاده از کولر گازی عنوان کرده و گفته بود که وزارت نیرو اعلام کرده، ساکنان شهر های شمالی می توانند قبض های برق خود را در اقساط طولانی پرداخت کنند.

او همچنین گفته است که وزارت نیرو در حال بررسی اطلاعات سازمان هواشناسی است تا دو استان گیلان و مازندران را در تقسیم بندی مناطق مختلف ایران، از مناطق عادی خارج کند و بهای برق آنها را بر اساس تعرفه مناطق گرم محاسبه کند.

بر اساس تقسیم بندی "الگوی مصرف" وزارت نیرو، ۵ منطقه برق در ایران وجود دارد که شامل منطقه عادی، گرم یک، گرم دو ، گرم سه و گرم چهار است.

آقای بهزاد گفت که درصورت نهایی شدن تصمیم وزارت نیرو، صورتحساب مشترکان گیلان و مازندران را مجددا صادر خواهد کرد و اگر مشترکی پول بیشتری پرداخت کرده باشد به وی برگردانده می شود.

یکی از ساکنان شهر نور، در استان مازندران به بی بی سی فارسی گفت که مبلغ قبض برق خانه اش نسبت به قبل چهار برابر و مبلغ یارانه از این قبض کاملا حذف شده است.

او با اشاره به اینکه در خانه اش از لامپ های کم مصرف استفاده می کرده گفت قبض برق دفتر کارش که به شکل تجاری محاسبه می شده است نیز نزدیک به دو برابر شده و میزان یارانه پرداختی از سوی دولت در این قبض از قبل کمتر بوده است.

او با اشاره به اینکه افزایش بهای قبض های برق برای همه آشنایانش به یک شکل نبوده، تاکید کرد که کیلووات برق مصرفی اش در این دوره مشابه دوره های قبل بوده است اما بهای محاسبه شده حدود چهار برابر است.

پیش تر خبرهایی نیز درباره اعتراض گروهی از ساکنان شهر اهواز، نسبت به افزایش مبلغ قبض های برق شان منتشر شده بود.

سحام نیوز، سایت رسمی حزب اعتماد ملی در گزارشی "افزایش چشمگیر و باورنکردنی تعرفه ها، محاسبه جهشی هزینه ها و حذف مبلغ یارانه ها از برخی قبض ها" را از موارد اعتراضی تعدادی از ساکنان شهر اهواز عنوان کرده بود.

شهر اهواز در جنوب ایران هوای بسیار گرمی دارد و اغلب مردم در این شهر مجبور به استفاده از کولر های گازی هستند.

تابستان امسال و با گرم شدن هوا مقامات وزارت نیرو از مصرف بالای برق در این کشور خبر دادند و ساکنان شهر های مختلف ایران و بخش های صنعتی در این کشور با قطعی های مکرر برق رو به رو شدند.

برخی معتقدند که دولت با قطع یارانه برق برخی از مشترکان قصد دارد مردم را به تدریج به قیمت های واقعی عادت دهد.

مطالب مرتبط