انتقاد رئیس بانک مرکزی بریتانیا از سیاست های اقتصادی

مروین کینگ
Image caption در تاریخ ۱۴۲ ساله کنگره اتحادیه های بریتانیا، دومین بار است که رئیس بانک مرکزی در این نشست سخنرانی می کند

مروین کینگ، رئیس بانک مرکزی بریتانیا، با انتقاد از سیاست گذاران و مدیران شرکت های مالی این کشور به دلیل بحران اقتصادی اخیر، اذعان کرده که "ما اجازه دادیم این اتفاق بیفتد".

آقای کینگ این اظهارات را چهارشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) در کنگره سالانه اتحادیه های بریتانیا مطرح کرده و خطاب به رهبران اتحادیه ها گفته که "شما حق دارید در مورد افزایش بیکاری و برنامه کمک به بانک ها عصبانی باشید."

در تاریخ ۱۴۲ ساله تشکیل کنگره سراسری اتحادیه های بریتانیا، برای دومین بار است که رئیس بانک مرکزی این کشور در این نشست سخنرانی کرده است. در نشست امسال این کنگره که در شهر منچستر در حال برگزاری است، از سیاست های اقتصادی دولت ائتلافی محافظه کاران و لیبرال دمکرات ها، به شدت انتقاد شده است.

این در حالیست که نمایندگان اتحادیه های سراسری بریتانیا، دوشنبه برنامه اقتصادی دولت این کشور را که در زمینه صرفه جویی شدید برای کاهش کسری بودجه اجرا شده، "حمله به مشاغل، خدمات عمومی و بازنشستگان" خوانده و اعلام کردند در صورتی که دولت از اجرای این برنامه ها دست برندارد، اعتصاب خواهند کرد.

در نشست امروز همچنین در مورد تشکیل کمیسیونی به نام "کمیسیون سایه"، رای گیری خواهد شد تا این کمیسیون بر درآمد بالای کارکنان شرکت ها نظارت کند. عملکرد کمیسیون سایه مانند وظایف نظارتی است که کمیسیون بریتانیا در مورد حقوق و مزایای کارکنان بخش دولتی برعهده دارد.

آقای کینگ در سخنرانی خود خطاب به نمایندگان اتحادیه ها گفت، روزهای اخیر به واقع پرتلاطم بوده است. بریتانیا بعد از پانزده سال ثبات که افزایش استخدام ها و استانداردهای زندگی را به همراه داشت، حالا با رکود و بحران اقتصادی روبرو شده است.

به گفته آقای کینگ در بریتانیا قبل از این بحران، رشد اقتصادی آرام توام با تورم پائین و فرصت های شغلی زیادی قابل دستیابی بود ولی ما گذاشتیم که فرصت از دستمان برود.

آقای کینگ اضافه کرد که هرچند ممکن است عوامل بحران در بخش های مالی ریشه دوانده باشد اما پیامدهای آن همه را تا مدت های زیادی تحت تاثیر قرار خواهد داد.

او گفت: "تعداد افرادی که در بریتانیا از کار اخراج شده اند حدود یک میلیون نفر بیشتر از میزانی است که قبل از بحران اقتصادی وجود داشت و آینده بسیاری به ویژه جوانان بیکار خراب شده است، روشن است که این طوری نمی شود ادامه داد."

رئیس بانک مرکزی بریتانیا خطاب به نمایندگان اتحادیه های سراسری این کشور گفت که اعضای شما و مسلما کسب و کارهای اقتصادی و کارکنانشان حق دارند که عصبانی باشند اما به گفته او عصبانیت به تنهایی مشکلی را حل نمی کند.

سخنرانی آقای کینگ در نشست اتحادیه ها بدون مخالفت همراه نبود و بعضی از اعضا و رهبران اتحادیه ها حاضر به شنیدن سخنرانی او نشدند. به گفته یکی از رهبران شاخص اتحادیه ها، این نشست برای شنیدن حرف کارگران و نمایندگان آنهاست و نه محلی برای شنیدن حرفهای رییس بانک مرکزی که از دید برخی اتحادیه ها نقش اصلی را در تدوین سیاست های انقباضی داشته است.

مطالب مرتبط