کولی‌های روما موضوع داغ نشست اتحادیه اروپا

Image caption رئیس جمهوری فرانسه از اظهارات تند علیه اخراج کولی های روما توسط این کشور خشمگین است

نشست اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی آغاز می شود که انتظار می رود بحث و جدل در باره اخراج کولی های مهاجر بلغار و رومانیایی (روما) از فرانسه این گردهمایی را تحت الشعاع قرار دهد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، از اظهارات ویوین ردینگ، کمیسر قضایی اتحادیه اروپا، که این اقدام فرانسه را با اخراج آنها در دوران جنگ دوم جهانی مقایسه کرده بود، بسیار خشمگین است.

خانم ردینگ بعدا از تعابیری که از گفته های او شده، ابراز تاسف کرد.

رهبران اتحادیه اروپا درصددند در نشست جاری راه های جلوگیری از یک بحران مالی جدید در این منطقه را بررسی کنند.

طرح هایی برای هماهنگ کردن نگرش کشورهای عضو نسبت به قدرت های نوظهور مانند چین و هند از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار این اجلاس قرار دارد.

"مقایسه ای نامناسب"

با این که فرانسه در چند سال اخیر هزاران کولی روما را اخراج کرده، این روند را در یک ماه گذشته به عنوان بخشی از عملیات مهار اردوگاه های غیرقانونی در این کشور شدت بخشیده است.

کمیسر قضایی اتحادیه اروپا روز سه شنبه (14 سپتامبر)، اخراج کولی های روما توسط فرانسه را محکوم و آن را شرم آور توصیف کرد.

او گفته به کمیسیون اروپا توصیه خواهد کرد در باره اخراج کولی ها رسیدگی کند و افزود که این پرونده بعدا به دادگاه دادگستری اروپایی در لوکزامبورگ ارجاع خواهد شد.

هفته گذشته نمایندگان کمیسیون اروپا از این که این نهاد مانع اخراج کولی ها نشده انتقاد کرده بودند.

اوآنا لونگسکو، گزارشگر بی بی سی در بروکسل می گوید که اجلاس اتحادیه اروپا قرار نبود در باره سرنوشت کولی های روما باشد، اما رئیس جمهوری فرانسه ظاهرا مصمم است در این گردهمایی حضوری تهاجمی داشته و از وجهه فرانسه به عنوان مهد حقوق بشر دفاع کند.

در حالی که تنش در اتحادیه اروپا به میزانی بی سابقه رسیده است، خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه (15 سپتامبر)، گفت که ضمن حمایت کامل از خانم ردینگ، یادآوری می کند که یکی-دو توصیف در اوج احساسات بیان و باعث سوءتفاهم شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از جمله رهبران اتحادیه اروپا بوده که از این اظهارات انتقاد کرده است. خانم مرکل گفت: "لحن و به ویژه مقایسه تاریخی این دو واقعه نامناسب بوده است."

فرانسه متهم شده که قوانین اتحادیه اروپا را که تبعیض بر اساس قومیت یا ملیت را منع می کند، نقض کرده است.

تجارت آزاد با کره جنوبی

در همین حال، کشورهای اتحادیه اروپا پس از غلبه بر اعتراضات ایتالیا، موافقت کرده اند با کره جنوبی یک پیمان بزرگ تجاری را امضا کنند.

اولین باری که کشورهای اتحادیه اروپا در مورد چنین پیمانی به توافق رسیدند سال گذشته بود اما مرحله امضای آن متوقف شد چون دولت ایتالیا نیاز داشت که موافقت داخلی را برای این موضوع کسب کند.

صنایع خودروسازی ایتالیا نگرانند پیمان بزرگ تجارت آزاد با کره جنوبی به بقای محصولات آنها آسیب بزند.

مقام های اتحادیه اروپا پیمان تجاری با کره جنوبی را که ارزش آن به میلیاردها دلار می رسد، مهمترین پیمانی توصیف کرده اند که میان این اتحادیه و کشوری خارج از آن بسته می شود.

قرار است قرارداد مذکور رسما در اجلاسی که ماه آینده برگزار می شود امضا شود و از ماه ژوئیه سال آتی میلادی به اجرا درآید.

مطالب مرتبط