اجلاس ویژه برای مهار گرانی مواد غذایی

آتش سازی مزارع در روسیه
Image caption آتش سوزی گندمزار ها در روسیه موجب ممنوع شدن صدور این غله شد

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در رم تشکیل جلسه داده است تا در باره افزایش قیمت مواد غذایی و راه های مهار قیمت ها بحث و گفتگو کند.

این نهاد می گوید در مقایسه با سال گذشته شاخص بهای مواد غذایی بیست و پنج در صد افزایش یافته است و سبب شده که فشار زیادی بر قشر فقیر وارد شود.

روسیه از جمله کشورهایی است که در این اجلاس یک روزه شرکت دارد.

این کشور که یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان گندم در جهان است، به دلیل خشکسالی و آتش سوزی وسیع گندمزارها، صدور گندم را ممنوع کرده است.

ولی دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه گفته است پس از معلوم شدن میزان برداشت امسال، ممکن است این کشور ممنوعیت صدور گندم را لغو کند.

سیل در پاکستان و چین نیز به فشار بر بازار افزوده است.

تشکیل اجلاس رم پس از ابراز نگرانی شماری از کشورهای عضو سازمان خواربار و کشاورزی از افزایش قابل توجه قیمت مواد غذایی و بازار متلاطم غلات بود.

هیئت های شرکت کننده در اجلاس رم، اطلاعات خود در باره بی ثباتی اخیر بازار را در اختیار یکدیگر قرار خواهند داد و به نقش عدم پنهانکاری و شفافیت بازار اطلاعات در مورد محصولاتی مانند برنج و غلات تاکید خواهند کرد.

وفور این دو محصول برای ثبات غذایی جهان ضروری است.

سازمان خواربار و کشاورزی جهانی همچنین در مورد گران تر شدن قیمت مواد غذایی هشدار داده است.

فشار این افزایش قیمت در کشورهای در حال توسعه محسوس تر خواهد بود چون در این کشورها مواد غذایی بخش عمده هزینه خانواده ها را تشکیل می دهد.

به گفته تحلیلگران، دولت ها باید بازار مواد غذایی را مشمول مقررات بیشتری کرده و ذخیره اضطراری داشته باشند.

شورش های اخیر در موزامبیک بر سر گرانی مواد غذایی شروع شد ولی مقامات سازمان ملل متحد بر این نکته تاکید می کنند که اگر چه قیمت ها در چند سال اخیر بالا بوده است، وضعیت کنونی به هیچوجه مانند بحران سال های 2007 و 2008 نیست.

در آن هنگام قیمت بالای نفت، افزایش تقاضا برای سوخت های زیستی و نیز فعالیت محتکران موجب صعود قیمت مواد غذایی و بروز خشونت و ناآرامی در چند کشور شد.

مطالب مرتبط