اعتصاب در اسپانیا؛ روز اقدام علیه ریاضت اقتصادی در اروپا

یورو
Image caption اتحادیه کارگری اروپا می گوید بحران مالی باعث بیکاری 23 میلیون نفر در سراسر اروپا شده است

امروز، چهارشنبه، 29 سپتامبر، همزمان با اعتراض یک روزه علیه تدابیر صرفه جویی که در بسیاری از کشورهای اروپایی در جریان خواهد بود، اسپانیا شاهد اعتصاب سراسری است.

انگیزه این اعتصاب اعتراض به اصلاحات در بازار کار و کاهش هزینه های دولتی است.

انتظار می رود تا چند ساعت دیگر نیز دهها هزار معترض به خیابان های بروکسل سرازیر شوند و قرار است معترضان با 30 ملیت گوناگون نیز امروز به سمت نهادهای اروپایی در بروکسل راهپیمایی کنند.

کنفدراسیون اتحادیه کارگری اروپا می گوید اعتراضاتی که برنامه ریزی کرده است ممکن است یکی از بزرگترین اعتراضاتی باشد که در سال های اخیر در پایتخت بلژیک و مقر برخی نهادهای اتحادیه اروپا برگزار شده است.

تجمعات اعتراضی همچنین در یونان، ایتالیا، لتونی، ایرلند و صربستان در دست سازماندهی است.

نرخ کنونی بیکاری در یونان و ایرلند در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است و نرخ بیکاری در اسپانیا در سه سال گذشته دو برابر شده است.

دولت بریتانیا درصدد است هزینه های خود را تا 25 درصد کاهش دهد و در همین حال فرانسه شاهد اعتراضات خشم آلود علیه طرح افزایش سن بازنشستگی بوده است.

از دو سال پیش که بحران مالی گریبانگیر جهان شد، میلیون ها موقعیت شغلی در اروپا از دست رفته است و از آنجایی که دولت های اروپایی برای کاهش کسری بودجه درصددند میزان بودجه خود را کاهش دهند این نگرانی وجود دارد که ممکن است این روند شتاب بیشتری بگیرد.

Image caption اتحادیه های کارگری در اسپانیا اعتصاب سراسری را با راهپیمایی در مادرید آغاز کردند

کشورهای اروپایی که تحت فشار بوده اند تا کسری بودجه خود را کاهش دهند، تقریبا 160 میلیارد پوند از بودجه های خود کاسته اند.

در نتیجه، دستمزدها، حقوق بازنشستگی و مزایای کلیدی کاهش یافته اند.

به گفته گزارشگر بی بی سی اکنون رهبران اروپا می توانند دو موضوع را محک بزنند یکی این که میزان خشم کارگران و کارمندان دولتی از صرفه جویی ها چه اندازه است و دیگر این که آنها تا چه اندازه حاضرند در برابر این خشم مقاومت کنند.

اتحادیه های کارگری می گویند که کاهش هزینه ها اروپا را به رکود اقتصادی باز می گرداند و برنامه های اجتماعی را که ارزش زیادی دارند تضعیف می کند.

اما با توجه به این که علائم ضعف در اقتصاد اروپا هنوز مشهود است، معلوم نیست نقطه نظر اتحادیه های کارگری تا چه حد مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی، می گوید امروز آزمونی بزرگ برای اغلب کشورهای اروپایی است که برنامه های صرفه جویی را به اجرا درآورده اند.

واکنش به کاهش ها در بریتانیا

در همین حال، لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که از این که نامه محرمانه او به دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور در باره کاهش بودجه، به رسانه ها درز کرده بسیار خشمگین است.

به عنوان بخشی از بسته صرفه جویی دولت که جامع و فراگیر است و قرار است ماه آینده اعلام شود از وزات دفاع بریتانیا خواسته شده گزینه های کاهش بودجه نظامی تا بیست درصد را شناسایی کند.

اما دکتر فاکس در نامه اش به نخست وزیر بریتانیا هشدار داده که او نمی تواند در حالی که این کشور در افغانستان می جنگد، از این کاهش های سخت حمایت کند.

او گفته است که این دست از کاهش ها برای دولت و حزب محافظه کار عواقب بد سیاسی در پی خواهد داشت.

گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی می گوید این نامه نشان می دهد که در داخل دولت در مورد کاهش هزینه ها تنش و اختلاف نظر به وجود آمده است.

مطالب مرتبط