واکنش چین به احتمال تحریم یوان در آمریکا

هو جین تائو و اوباما
Image caption آمریکا شاکی است که چین کمتر از انتظارش در مورد ارزش یوان همکاری کرده است

چین به آمریکا هشدار داده است که تنبیه این کشور به این دلیل که اجازه نمی دهد ارزش یوان سریعتر افزایش یابد ممکن است به شدت به روابط آنها آسیب وارد کند.

آمریکا چین را متهم کرده است که به طور ساختگی ارزش یوان را در مقابل دلار پایین نگه داشته تا کالاهای صادراتی این کشور در رقابت با سایر بازارها پیشی بگیرد.

روز چهارشنبه (29 سپتامبر)، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را تائید کرد که به دولت این کشور اجازه می دهد با ارزهایی که ارزان نگه داشته می شود همچون سوبسید نامناسب تجاری رفتار کند.

این لایحه اکنون برای بررسی به سنای آمریکا ارجاع می شود و در صورت موافقت سناتورها و رئیس جمهوری آمریکا به یک قانون در این کشور تبدیل می شود. احتمال این که رای گیری در سنا پیش از انتخابات میان دوره ای آمریکا در ماه نوامبر انجام بگیرد کم است.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفته است که این لایحه نقض مقررات سازمان تجارت جهانی است.

چین اتهامات آمریکا دال بر این که این کشور عمدا ارزش یوان را پایین نگه داشته و باعث شده چین به طور ناعادلانه در صادرات پیشی بگیرد، رد کرده است.

تنبیه آمریکا

لایحه جدید علیه کشورهایی است که عمدا ارزش پول خود را پایین نگه می دارند تا صادرات بیشتری داشته باشند، آمریکا چین را متهم کرده که یکی از این کشورهاست.

این لایحه از سوی حزب دموکرات آمریکا حمایت شده است و روز گذشته در مجلس نمایندگان با 348 رای موافق در مقابل 79 رای مخالف تائید شد.

یائو جیان، سخنگوی وزارت بازرگانی چین به شینهوا، خبرگزاری رسمی این کشور، گفت: "تصویب چنین لایحه ای به بهانه اصلاح نرخ برابری ارزها، با مقررات سازمان تجارت جهانی هماهنگی ندارد."

مقام های کاخ سفید رسما از قانون پیشنهادی حمایت نکرده اند. اما به قانون گذاران توصیه کرده اند اطمینان حاصل کنند که لایحه جدید با قوانین سازمان تجارت جهانی مغایرت نداشته باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه گفت: "علت این که من چین را در مورد ارزش یوان تحت فشار گذاشته ام این است که پول رایج این کشور کمتر از ارزش واقعی اش ارزش گذاری شده است. البته این تنها دلیل عدم تعادل در امور بازرگانی آمریکا نیست اما عاملی موثر است."

از سال گذشته که رکود اقتصادی جهان پایان یافت، مجددا مازاد تراز بازرگانی قابل توجهی پیدا کرد.

آمریکا هم با وجود میزان ده درصد بیکاری و رشد اقتصادی ضعیف، موفق شده که مانند چین کسری موازنه بازرگانی خود را کاهش دهد.

تیم مورفی، از نمایندگان حزب جمهوریخواه گفت آمریکا نمی تواند صبر کند تا چین به طور داوطلبانه رویه ای درست را در پیش بگیرد.

اما همه از این لایحه جدید حمایت نمی کنند و از جمله مخالفان آن اتاق بازرگانی آمریکاست که معتقد است تصویب آن باعث می شود اشتغال زایی و رشد اقتصادی نه تنها بهبود نیابد بلکه آسیب ببیند.

مطالب مرتبط