افزایش واردات کالا به ایران

بندر
Image caption حجم واردات به ایران در چهار سال گذشته دو برابر شده است.

گمرک ایران گزارش داده که واردات کالا در شش ماه اول سال جاری خورشیدی به مرز ۳۰ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود شش میلیارد دلار افزایش نشان می دهد.

بنابر این گزارش، واردات شش ماه اول سال جاری نسبت به شش ماه اول سال گذشته که ۲۳ میلیارد و ۷۹۶ میلیون دلار بوده است، ۲۴ درصد رشد نشان می دهد.

گزارش گمرک نشان می دهد که میزان کالاهای وارداتی از لحاظ وزن تنها دو درصد رشد داشته و علت افزایش ارزش کالاهای وارداتی، مربوط به گرانتر شدن این کالاها بوده است.

بنزین مهمترین کالای وارداتی ایران در شش ماه امسال بوده و این کشور برای واردات این ماده سوختی بیشتر از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

ایران تا پیش از این یک سوم از مجموع ۶۷ میلیون لیتر بنزین مصرفی را از خارج وارد می کرد اما به دلیل افزایش تحریم های اقتصادی و گسترده شدن محدودیت ها برای خرید بنزین، دولت ایران تصمیم گرفت تا در واحدهای پتروشیمی بنزین تولید کند.

این کشور می گوید که اکنون در تولید بنزین خودکفا شده اما برخی کارشناسان انرژی می گویند که تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی نمی تواند در دراز مدت ادامه پیدا کند.

از نظر این کارشناسان، ادامه این وضعیت می تواند، صادرات کالاهای پتروشیمی را که اکنون سهم عمده ای در صادرات غیرنفتی دارد، محدود کند.

در شش ماه اول سال جاری، ایران در مجموع کمتر از ۱۲ میلیارد دلار کالا به خارج صادر کرده است که بیشتر از ۹ میلیارد دلار آن کالاهای پتروشیمی بوده است.

بعد از بنزین به عنوان مهمترین کالای وارداتی ، طلا، آهن و فولاد سهم عمده ای از واردات کالاهای خارجی را به خود اختصاص داده اند.

در میان کالاهای صادراتی نیز پروپان مایع شده، پلی اتیلن، متانول، سنگ آهن، بوتان مایع شده، قیر، فرش، آمونیاک و پسته مهمترین کالاهای صادراتی ایران در شش ماه اول سال بوده اند.

مشتریان کالاهای ایرانی

در این مدت به ترتیب کشورهای چین، عراق، امارات، هند و افغانستان پنج کشوری هستند که مشتری کالاهای ایرانی بوده اند. چین با خرید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از ایران، بزرگترین مشتری کالاهای ایرانی بوده است و بعد از آن، عراق با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، امارات با یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار، هند با ۷۱۲ میلیون دلار و افغانستان با ۴۷۲ میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار دارند.

در مقابل به ترتیب کشورهای امارات متحده عربی، چین، آلمان، کره جنوبی و ترکیه بزرگترین شرکای تجاری ایران در این مدت بوده اند و ایران بیشترین حجم کالاهای خود را از این پنج کشور وارد کرده است.

نزدیک به هشت میلیارد دلار از کالاهای وارداتی یعنی حدود ۳۲ درصد از کل کالاهای وارداتی ایران از امارات وارد شده و این کشور مهمترین شریک تجاری ایران بوده است. بعد از این کشور، چین با بیشتر از دو میلیارد دلار صادرات در رتبه بعدی قرار دارد و آلمان که زمانی بزرگترین شریک تجاری ایران بود، در با کمتر از دو میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار دارد.

در چهار سال اخیر همزمان با بالا رفتن درآمدهای نفتی، میزان واردات دو برابر شده است.

در ماههای گذشته بعد از گسترش تحریم ها، دولت ایران محدودیت هایی را برای واردات در نظر گرفت و تعدادی از کالاهای کشاورزی را در فهرست کالاهای ممنوع قرار داد.

کالاهایی که در فهرست ممنوع واردات قرار گرفته اند، عبارتند از: گوشت گاو، تخم مرغ، تخم پرندگان، عسل طبیعی، گندم، برنج، پیاز، موسیر و سیر، تره فرنگی و سبزیجات سیرگونه، سیب، گلابی، به، زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو، میوه های سخت پوست، انواع کمپوت، میوه های خشک شده و انواع پوست مرکبات و میوه ها دیگر.

این محدودیت ها بعد از آن اعمال شد که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران گفت که "من نسبت به مسئله‌ مدیریت واردات به دولتى‌ها سفارش کردم، الان هم تأکید می کنم. من نمی گویم واردات متوقف بشود؛ چون یک جاهائى لازم است که واردات انجام بگیرد؛ اما واردات باید مدیریت بشود. یک جائى واردات مطلقاً نباید بشود؛ یک جاهائى باید انجام بگیرد."

او از مجلس خواست که "اگر واقعاً قانونى وجود دارد که دولت را از جلوگیرى از واردات منع می کند، این قانون را اصلاح کنند؛ جورى باشد که واردات مدیریت بشود."

گزارش گمرک ایران نشان می دهد که در سال گذشته خورشیدی این کشور ۵۵ میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار کالا از خارج وارد کرده و در مقابل، صادرات غیرنفتی این کشور۲۱ میلیارد و ۸۹۱ میلیون دلار بوده است.

مطالب مرتبط