به روز شده:  18:16 گرينويچ - دوشنبه 04 اکتبر 2010 - 12 مهر 1389

عراق

افزایش برآورد ذخایر نفتی عراق

عراق اعلام کرده که برآوردهای انجام شده حاکی از آن است که ذخایر نفتی این کشور تقریبا 25 درصد افزایش داشته و به بیش از 143 میلیارد بشکه رسیده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت عراق در صدد بازسازی و توسعه میادین نفتی کشور و همچنین افزایش میزان صادرات بیشتر از سطح فعلی است.

در حال حاضر به دلیل نادیده گرفتن زیرساخت ها و همچنین کمبود سرمایه گذاری در زمینه نفت صادرات این کشور کمتر از زمانی است که صدام حسین رئیس جمهوری برکنار شده ، در مسند قدرت بود.

وزیر نفت عراق در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ذخایر نفت عراق در حال حاضر به 143 میلیارد بشکه رسیده که این رقم مناطق کردنشین در شمال کشور را شامل نمی شود.

بیش از هفتاد درصد این ذخایر در جنوب و در حوزه نفتی غرب قرنه قرار دارد . میزان ذخایر نفتی در این حوزه نفتی 43 میلیارد بشکه برآورد شده است.

به گفته وزیر نفت عراق این ارقام جدید در زمینه دخایر نفت ناشی از کمک های شرکت های بین المللی است که در میادین نفتی عراق کار کرده اند.

آمار جدید از مجموع ذخایر نفتی عراق ، این کشور را به دومین تولید کننده نفت در جهان ، و به ایران کشور همسایه اش نزدیک کرده است.

به گفته یکی از سخنگویان وزارت نفت عراق ، افزایش ذخایر نفتی عراق موقعیت این کشور را در بین کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، تقویت می کند.

در حال حاضر صادرات عراق 2.4 میلیون بشکه در روز است. که این میزان کمتر از صادرات این کشور در سال 2003 میلادی است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.