اقتصاد ایران؛ جراحی بدون داروی بیهوشی

خط لوله گاز

بیماری را در نظر بگیرید که دچار یک بیماری مزمن است و سالیان سال است که به دلیل پرخوری، وزنش زیاد شده و حالا هم دچار انواع و اقسام بیماری ها از جمله قند، فشار خون و مشکل قلبی است.

این بیمار حالا به تشخیص پزشکان باید جراحی شود اما پزشکان درباره زمان، شرایط و نحوه جراحی این بیمار اختلاف دارند اما رئیس بیمارستان و تیم جراحی اش تصمیم خود را گرفته اند. آنها می گویند روشی که برای جراحی در نظر گرفته اند بسیار مناسب است و بیمار در مدت کوتاهی دوره نقاهت خود را طی کرده و به سرعت بیماری که تا به حال به برای راه رفتن از ویلچر استفاده می کرد، می تواند بعد از جراحی روی پایش بایستد و حتی به سرعت بدود.

اما پزشکان بیمارستانهای دیگر که بارها این بیمار را معاینه کرده اند می گویند وضعیت این بیمار الان به گونه ای نیست که بشود او را همینطور جراحی کرد و باید شرایط جراحی را آماده کرد. نظیر این که باید اول خون کافی ذخیره داشت و اتاق "ریکاوری" را آماده کرد که در آن تجهیزات لازم فراهم باشد. علاوه بر آن باید تمام وسایل ضدعفونی شده باشد و به مقدار کافی اکسیژن و دیگر نیازهای جراحی فراهم باشد.

حالا فرض کنید که این بیمار اقتصاد ایران باشد و دولت محمود احمدی نژاد رئیس بیمارستانی باشد که این بیمار را در اختیار دارد و می خواهد او را آنطور که خودش می گوید جراحی کند.

دولت آقای احمدی نژاد می گوید که خون مورد نیاز را فراهم کرده و بیمار نباید نگران از دست دادن خون باشد اما پزشکان دیگر می گویند احتمال بحرانی شدن وضع بیمار وجود دارد و دولت آمادگی لازم را برای این کار ندارد.

نگرانی از عواقب جراحی اقتصادی

نگرانی از وضعیت اقتصاد ایران بعد از جراحی نکته تازه ای نیست و این نگرانی از دو دهه پیش که اولین گامها برای حذف یارانه ها شروع شد، وجود داشت.

یکی از مهمترین دلایلی که مانع از اجرای این برنامه در دو دهه گذشته شد، نگرانی گسترده از بحرانی شدن وضعیت اقتصاد ایران و وقوع بحران های اجتماعی و سیاسی بود.

برنامه تعدیل اقتصادی دولت اکبر هاشمی رفسنجانی با فشار منتقدان و واکنش هایی که در سطح جامعه برانگیخت، ناتمام رها شد و برنامه محمد خاتمی نیز به قانونی که نمایندگان اصولگرای مجلس هفتم تصویب کردند، در نیمه راه متوقف ماند.

این نگرانی همواره وجود داشت که جراحی اقتصادی و حذف یارانه ها عواقب گسترده تری غیر از افزایش قیمت داشته باشد پس به همین دلیل باید همزمان برنامه های دیگری را نیز اجرا کرد تا درد ناشی از حذف یارانه کمتر شود و درجه موفقیت این برنامه بیشتر. دولت احمدی نژاد اکنون بعد از دو سال مناقشه با مجلس بر سر قانون حذف یارانه ها، درصدد است بیماری اقتصاد ایران را با جراحی درمان کند اما هیچکس نمی داند که این بیمار چه وقت جراحی می شود و چه امکاناتی برای جراحی در نظر گرفته شده است؟

برخی از پزشکان، دولت را به خاطر تلاش برای جراحی ستایش می کنند اما می گویند که دولت برای اجرای کامل جراحی و کنترل وضعیت حیاتی بیمار بعد از عمل جراحی، آمادگی ندارد. برای همین هم هست که مدام سعی دارد تا منتقدان را به تلاش برای بی اعتبار جلوه دادن عملکرد دولت و حتی سنگ اندازی متهم کند.

آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران امروز (سیزدهم مهر) در گرگان منتقدان نحوه اجرای برنامه را کسانی توصیف کرد که "با اطلاعات و پیش فرض های غلط و برخی اندیشه های غلط حرفهایی را می زنند که مردم را نگران کنند و موضوعاتی را به هم پیوند می دهند که به هم ربط ندارد."

شاید سخنان تازه محمود احمدی نژاد ریشه در نگرانی مشترکی داشته باشد اما راه حل منتقدان و آقای احمدی نژاد یکسان نیست. آقای احمدی نژاد می گوید که مردم نگران حذف یارانه نباشند و"اخلالگران" اقتصادی را به "ستادهایی" معرفی کنند تا با آنها برخورد شود.

اقتصاد ایران؛ ملاقات ممنوع

پرسشی که حالا مطرح شده این است که این نحوه سخن گفت خود حاکی از نگرانی دولت نیست و این که آیا این نوع برخورد می تواند مانع از بحرانی شدن وضع بیمار شود؟ یا این که آیا دولت می تواند با تهدید کاری کند که بیمار بدون آنکه داروی بی حسی مصرف کرده باشد، جراحی شود و صدایش در نیاید.

در کنار این، در این شرایط کسانی که همواره آماده هستند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و کالاها و نیازهای اساسی مردم را به امید گرانتر شدن، احتکار می کنند و با هشدار و تهدید هم سربه راه نمی شوند.

اکنون دولت که در ایستگاه اول حذف یارانه ها قرار گرفته و بیمار را به سمت اتاق عمل هل می دهد نگرانی چیست آیا او هم همان حرفها منتقدان را به نوعی دیگر تکرار نمی کند؟

پزشکان می گویند که بیماری را نمی شود با تهدید درمان کرد و آنچه اکنون دولت با تهدید بخشهایی از فعالان اقتصادی با عنوان "فتنه اقتصادی" علم کرده تنها نشان دهنده نگرانی است نگرانی از این نکند اتاق عمل خوب ضدعفونی نشده باشد و وسط جراحی خون بیشتری از آنچه ذخیره شده، نیاز باشد.

شاید ازهمین روست که آقای احمدی نژاد می گوید"هیچ شرایط غیرعادی در کشور ما نیست، اگر کسانی فکر می کنند با پنهان کردن اجناس می توانند در بازار خللی ایجاد کنند بدانند که اشتباه می کنند و این کار به ضرر آنها خواهد بود."

اگر کسانی با احتکار و پنهان کردن اجناس ضرر می کنند چرا آقای احمدی نژاد باید نگران باشد یا اینکه نگرانی او این است که قیمت کالاها افزایش پیدا کند و برای همین است که می گوید "مردم بابت اجرای این قانون (حذف یارانه ها) نگرانی نداشته باشند." کارشناسان می گویند که این واکنش خود نشان دهنده نگرانی رئیس جمهوری ایران است که پیش از شروع حذف یارانه ها هشدار می دهد با کسانی که حقوق ملت را تضییع کنند برخورد می کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست