نرخ بهره بانکی در ژاپن به نزديک صفر درصد رسيد

بورس ژاپن
Image caption افزایش ارزش ین، خطری برای صادرات ژاپن محسوب می شود

بانک مرکزی ژاپن به دلیل نگرانی در باره چشم انداز رشد اقتصادی ژاپن، نرخ بهره ین، واحد پول کشور را کاهش داده و به حدود صفر درصد رسانده است.

مقامات بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده اند تا هنگام تثبیت قیمت ها در بازار، این نرخ که بین صفر درصد و یک دهم درصد است، افزایش نخواهد یافت.

در واکنش به این تصمیم، بازار بورس ژاپن فعال شد و ارزش ین در برابر دلار کاهش یافت.

تحلیلگران می گویند با توجه به این که ین قوی باعث کاهش صادرات ژاپن شده و نیز ادامه رکود اقتصادی، سیاستمداران ژاپن، بانک مرکزی این کشور را تحت فشار قرار داده بودند که ارزش برابری ین با ارزهای خارجی را کاهش دهد.

رکود اقتصادی کنونی ژاپن، جدی ترین رکود اقتصادی این کشور از پایان جنگ جهانی دوم است.

بانک مرکزی ژاپن همچنین برای کمک به عرضه پول در بازار و کمک به تضعیف بیشتر پول رایج کشور، اختصاص معادل 60 میلیارد دلار به خرید اوراق قرضه دولتی را مد نظر قرار داده است.

افزایش ارزش ین سبب می شود که صادرکنندگان ژاپنی هنگام تبدیل ارز خارجی به ین، درآمد کمتری داشته باشند.

برای ژاپن که رشد اقتصادی‌اش به شدت به صادرات وابسته است، افزایش ارزش ین خطر بالقوه مهمی محسوب می شود.

بررسی هایی که اخیرا دولت ژاپن به عمل آورده، نشان می دهد که بسیاری از کمپانی های ژاپنی به این نتیجه رسیده اند که چنانچه ین ژاپن قوی باقی بماند، فعالیت های تولیدی خود را به خارج از کشور منتقل کنند.

اخیرا رئیس کمپانی اتومبیل و موتورسیکلت سازی سوزوکی، از دولت ژاپن خواست برای حل مشکلات کارخانه داران تدبیری بیاندیشد.

بانک مرکزی ژاپن اظهار امیدواری کرده که با برنامه مشوق های اقتصادی دولت و وام های با بهره کم که این بانک در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، بهبود اقتصادی کشور تضمین شود.

خبرنگار بی بی سی می گوید با توجه به این که ژاپن در حال حاضر در یک باتلاق رکود دست و پا می‌زند، در این که تدابیر جدید موفقیت آمیز باشد، تردید وجود دارد.

مطالب مرتبط