قرارداد شرکت بی پی و جمهوری آذربایجان برای اکتشاف گاز در خزر

نشت نفت در خلیج مکزیک
Image caption بی پی اولین قرارداد مهم خود از زمان واقعه نشت نفت در خلیج مکزیک را امضا کرده است

شرکت نفتی بی پی و جمهوری آذربایجان قراردادی را برای اکتشاف گاز در حوزه دریای خزر امضا کرده اند.

باب دادلی، مدیرعامل جدید شرکت نفتی بی پی که به باکو، پایتخت آذربایجان سفر کرده است، روز پنجشنبه 15 مهر (7 اکتبر) در مراسم امضای قراردادی برای استخراج منابع گاز حوزه دریای خزر با شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) حضور یافت.

این قرارداد، که رئیس سوکار و مدیرعامل شعبه آذربایجان شرکت نفتی بی پی آن را امضا کردند، شامل سرمایه گذاری مشترک شرکت بی پی و شرکت ملی نفت آذربایجان است و هر یک از دو طرف نیمی از سهام آن را در اختیار دارد.

موضوع این قرارداد، عملیات اکتشاف و استخراج حوزه گاز "شفق- آسمان" در دریای خزر است که شرکت ملی نفت آذربایجان ذخایر آن را هفده هزار میلیارد فوت مکعب تخمین زده است.

این حوزه گازی در یکصد و بیست و پنج کیلومتری جنوب شرق باکو، پایتخت، واقع است و تا کنون فعالیت های اکتشافی در آن صورت نگرفته است.

شرکت بی پی از جمله سهامداران عمده در طرح اکتشاف و استخراج حوزه نفت و گاز "شاه دنیز" است که تولید متوسط آن در نیمه اول سال جاری به هفتصد میلیون متر مکعب گاز و چهل و سه هزار بشکه نفت در روز رسید.

در مراسم امضای قرارداد جدید، آقای دادلی آغاز اکتشاف در حوزه شفق - آسمان را روزی مهم برای جمهوری آذربایجان و شرکت بی پی توصیف کرد و گفت که با اجرای این قرارداد، جمهوری آذربایجان به یک تولید کننده عمده نفت و گاز در سطح جهانی تبدیل می شود.

مدت این قرارداد سی سال است، اما شرکت بی پی در مورد جنبه های مالی آن از جمله میزان سرمایه گذاری دو طرف در این طرح جزئیان بیشتری منتشر نکرده است.

شرکت بی پی، که در ماه های گذشته خبر آلودگی زیست محیطی ناشی از عملیات حفاری آن در خلیج مکزیک، در ایالات متحده، خبرساز شده بود، یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه های نفت و گاز در سطح جهان محسوب می شود.

واقعه خلیج مکزیک هزینه های سنگینی را برای شرکت بی پی به دنبال داشته و به گفته ناظران، مدیریت جدید شرکت انتظار دارد قرارداد با آذربایجان به ترمیم اعتماد عمومی نسبت به بنیه مالی این شرکت کمک کند.

شرکت بی پی از نخستین شرکت های نفتی خارجی بود که پس از سقوط اتحاد شوروی و استقلال یافتن جمهوری آذربایجان، به سرمایه گذاری در صنایع نفت این کشور مبادرت کرد.