هشدار رئیس صندوق بین المللی پول علیه 'جنگ ارزی'

دومینیک استراوس کان،
Image caption دومینیک استراوس کان: چین باید سریع تر ارزش پول خود را افزایش دهد

دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین المللی پول، کشمکش های جاری درباره ارزش واحد پول کشورها را خطری جدی علیه احیای اقتصاد جهان دانسته است.

او روز پنجشنبه به بی بی سی گفت که اختلافات موجود بر سر ارزش ارزهای عمده، به ویژه واحد پول چین، نشان می دهد که قدرت های اقتصادی دنیا برخلاف گذشته با هم همکاری جدی نمی کنند.

آمریکا و اتحادیه اروپا طی هفته های گذشته بار دیگر چین را متهم کرده اند که به طور مصنوعی ارزش یوان، واحد پول خود را در مقابل دلار پایین نگه داشته تا کالاهای صادراتی اش در بازارهای جهانی راحت تر به فروش برسد.

چین هفته گذشته به آمریکا هشدار داد که تدابیر تنبیهی احتمالی به خاطر یوان بر روابط دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

دومینیک استراوس کان به بی بی سی گفت وضعیت جاری حاکی از آن است که برخی کشورها می خواهند از واحد پول خود به عنوان "سلاحی" علیه دیگر کشورها استفاده کنند.

دولت ژاپن نیز طی روزهای اخیر برای جلوگیری از افزایش ارزش واحد پول خود (ین) مجبور به اتخاذ تدابیر ویژه ای شده است.

رئیس صندوق بین المللی پول گفت: "تمایل کشورها برای همکاری با یکدیگر که در اوج بحران (مالی) بسیار قوی بود دیگر به آن اندازه نیست."

وی گفت که واژه "جنگ ارزی" شاید بار سنگینی داشته باشد، اما "اینکه کشورها می خواهند برای یک معضل جهانی راه حلی داخلی پیدا کنند، یک خطر جدی علیه احیای (اقتصاد جهان) است."

دومینیک استراوس کان این سخنان را در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول که هم اکنون در واشنگتن، پایتخت آمریکا در جریان است بیان کرد.

او گفت هرچه چین زودتر به افزایش بهای یوان اقدام کند بهتر است و افزود، این امر از وابستگی چین به بازارهای خارجی برای صادرات کالا خواهد کاست.

دومینیک استراوس کان تاکید کرد: "چین در این مسیر حرکت خواهد کرد. مساله سرعت این کار است. مسلما آنها می توانند که سریع تر حرکت کنند."

وی در عین حال گفت که نباید انتظار داشت با افزایش ارزش یوان عدم توازن موجود در اقتصاد جهان به طور کامل برطرف شود.

روز چهارشنبه (۲۹ سپتامبر)، مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرد که به دولت این کشور اجازه می دهد با ارزهایی مانند یوان که ارزان نگه داشته می شود همچون سوبسید نامناسب تجاری رفتار کند.

این لایحه اکنون برای بررسی به سنای آمریکا ارجاع می شود و در صورت موافقت سناتورها و رئیس جمهوری آمریکا به یک قانون در این کشور تبدیل می شود.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفته است که این لایحه نقض مقررات سازمان تجارت جهانی است.

چین اتهامات آمریکا مبنی بر این که این کشور عمدا ارزش یوان را پایین نگه داشته و باعث شده چین به طور ناعادلانه در صادرات پیشی بگیرد، رد کرده است.

مطالب مرتبط