مشاور امنیت ملی باراک اوباما کناره گیری کرد

Image caption جیمز جونز فرمانده پیشین نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا استعفا داده و باراک اوباما تام دونیلون، معاون جیمز جونز را به عنوان مشاور امنیت ملی خود برگزیده است.

جیمز جونز چند سال پیش با درجه ژنرالی از نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده بازنشست و پس از چند ماه وارد دولت باراک اوباما شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه (۸ اکتبر) در کاخ سفید آقای جونز را فردی "امین و دوست" توصیف کرد.

باراک اوباما همچنین تام دونیلون را رسما به عنوان مشاور امنیت ملی خود که ریاست شورای امنیت ملی ایالات متحده، مستقر در کاخ سفید، را برعهده دارد معرفی کرد.

این شورا با ایجاد هماهنگی بین نهادهای حساس از جمله وزارتخانه های امور خارجه، دفاع، خزانه داری و نیز اداره اطلاعات ملی آمریکا سیاست های خارجی و امنیتی آمریکا را تعیین می کند.

باب وودوارد، نویسنده و روزنامه نگار معروف آمریکایی در کتاب تازه خود "جنگ های اوباما" می نویسد که تام دونیلون از مخالفان سرسخت اعزام نیروی بیشتر در سال گذشته به افغانستان بود و در این باره با رابرت گیتس، وزیر دفاع اختلاف نظر جدی داشت.

رابرت گیتس که از حزب جمهوریخواه است نیز در سال آینده میلادی دولت باراک اوباما را ترک خواهد کرد.

او روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که با آقای دونیلون رابطه کاری "سازنده و خوبی" داشته است.

جمعه گذشته نیز رام امانوئل، رئیس دفتر رئیس جمهوری آمریکا و یکی از نزدیک ترین مشاوران باراک اوباما، از کاخ سفید کناره گیری کرده بود.

آقای امانوئل برای مبارزات انتخاباتی شهرداری شیکاگو در ایالت ایلینوی آماده می شود.

طی هفته های اخیر شماری از مقام های اقتصادی کاخ سفید هم دولت را ترک کرده یا قصد خود مبنی بر کناره گیری را اعلام کرده اند.

لری سامرز، بلند پایه ترین مشاور اقتصادی باراک اوباما سه شنبه (۲۱ سپتامبر) اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۱۰ از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

آقای سامرز رئیس شورای اقتصاد آمریکاست که در کنار شورای امنیت ملی ایالات متحده از نهادهای مهم مستقر در کاخ سفید به حساب می آید.

پیش از این پیتر اورزگ، رئیس دائره بودجه فدرال و کریستینا رومر، رئیس شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری از کاخ سفید کناره گیری کرده بودند.