صنایع آسیب پذیر پس از حذف یارانه؛ هفت صدتا یا هفت هزار تا

صنعت

در حالی که نمایندگان مجلس در صدد نوشتن نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در باره نحوه حذف یارانه ها هستند، وزارت صنایع می گوید که مرحله اول حذف یارانه ها در هفته آینده اجرا می شود.

حسین ابراهیمی، عضو کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگاران گفته که نمایندگان می خواهند به رئیس جمهور توصیه کنند تا اطلاعات بیشتری را در باره حذف یارانه ها به مردم بدهد و با شفاف سازی، فواید این کار بیان شود.

به گفته آقای ابراهیمی، نگرانی نمایندگان مجلس این است که گروهی کالاهای مصرفی را احتکار کنند و در این میان اگر مردم آمادگی نداشته باشند، ممکن است مخالفان سوء استفاده کنند.

هنوز وضعیت و نحوه اجرای حذف یارانه ها مشخص نیست ولی وزارت صنایع اعلام کرده که از هفته آینده، کار پرداخت تسهیلات به صنعتگران را آغاز خواهد کرد.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده دولت در سال جاری یعنی حدود پنج ماه باقی مانده از سال، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

قرار است برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده های کم درآمد و فقیر قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه شود.

قرار است به جای پرداخت نقدی که در اختیار خانوارها قرار می گیرد، برای جلوگیری از زیاندهی بنگاههای اقتصادی، بخشی از درآمد ناشی از افزایش قیمت ها به صورت وام در اختیار این بنگاهها قرار گیرد.

وزارت صنایع و معادن ایران ۲۳ رشته صنعتی را در فهرست صنایع آسیب پذیر قرار داده و قرار است بعد از حذف یارانه ها به این صنایع وام بانکی داده داده شود.

Image caption این نگرانی وجود دارد که بعد از حذف یارانه ها و افزایش قیمت انرژی، تولیدات صنایع وابسته به انرژی به شدت افزایش کند.

نساجی، چینی، کاغذ و چوب، فولاد، مس، آلومینیوم، فر و آلیاژ، سرب، روی و ریخته گری، سیمان، کاشی و سرامیک، شیشه، آجر، گچ و سنگ، قند و شکر، روغن، لبنیات، پودر شوینده و صنایع شیمیایی از جمله صنایعی هستند که از سوی وزارت صنایع و معادن به عنوان صنایع آسیب پذیر معرفی شده اند.

مصرف انرژِی در این صنایع بالاست و این نگرانی وجود دارد که بعد از حذف یارانه ها و افزایش قیمت انرژی، تولیدات این کارخانجات و صنایع به شدت افزایش کند به طوری که مدیران آنها قادر به فروش کالاهای خود نباشند.

واحدهای آسیب پذیر هفت صد تا یا هفت هزار تا

رضا فاطمی امین رئیس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن به خبرگزاری مهر گفته که تاکنون 750 بنگاه صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانکها معرفی شده اند.

این در حالی است که بهروز مرادی، مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها حدود سه هفته پیش گفته بود بعد از حذف یارانه ها تنها ۷۰۰ بنگاه اقتصادی دچار زیان خواهند شد.

اکنون آقای فاطمی امین می گوید که واحدهای صنعتی آسیب پذیر هفت هزار واحد است و این واحدهای شامل واحدهای کوچک نیست و واحدهای کوچک صنفی نظیر ریخته گیری و آجر فشاری خارج از این تعداد تحت حمایت قرار می گیرند.

به گفته آقای فاطمی امین، از میان 70 تا 75 هزار واحد صنعتی فعال تنها ده درصد آسیب پذیر هستند و این آسیب پذیر نیز بر اساس میزان استفاده این واحدها از حامل های انرژی تعیین می شود.

دولت سعی دارد که پنهانی و در سکوت برنامه حذف یارانه ها را اجرا کند اما سخنان گهگاه مقامات دولتی نشان می دهد که ناهماهنگی و آشفتگی در اجرای این برنامه تا چه اندازه است به طوری که مثلا یکی تعداد واحدهای آسیب پذیر را هفت صد واحد اعلام می کند و دیگر هفت هزار واحد.

دولت تا به حال بیشتر بر پرداخت یارانه نقدی تمرکز کرده و سعی دارد آن را مهمترین بخش برنامه حذف یارانه ها معرفی کند. در حالی که کارشناسان می گویند که دولت باید به مردم بگوید که قرار است به عنوان مثال با افزایش قیمت ها، یکصد تومان از آنها بگیرد و در مقابل حدود پنجاه تومان از آن را به آنها برگرداند.

بنابر گزارش سازمان هدفمندی یارانه ها، ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار شماره حساب خود را در اختیار این سازمان قرار داده اند و که مسئول توزیع یارانه های نقدی و غیرنقدی است.

هنوز مشخص نیست که به هر نفر چقدر یارانه نقدی پرداخت می شود و مقامات دولتی می گویند که امسال به همه خانواده ها یارانه نقدی پرداخت می شود و فقط برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و ساکن در مناطق محروم علاوه بر سرانه عمومی، ده درصد اضافه یارانه نقدی پرداخت خواهد شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست