دلایل دولت ایران برای حذف یارانه ها در شرایط فعلی

پمپ بنزین
Image caption با حذف یارانه ها، مواد سوختی به قیمت های بین المللی به مشتریان داخلی فروخته خواهد شد.

محمدرضا فرزین معاون وزیر اقتصاد ایران با ارائه دلایلی توضیح داده که چرا به نظر دولت اکنون بهترین زمان برای حذف یارانه هاست.

به گفته آقای فرزین، کاهش تورم، داشتن منابع ارزی کافی و اجماعی که در کشور بر سر حذف یارانه ها پیش آمده، بهترین دلایل دولت برای اجرای آن است.

کارشناسان اقتصادی در باره شرایط کنونی اجرای این طرح که در مراحل مختلف با دشواری هایی روبه رو شده، اتفاق ندارند اما برخی مشکلات نظیر تحریم ها را از موانعی می دانند که دولت ایران در زمان تهیه طرح حذف یارانه ها آن را در محاسبات خود در نظر نگرفته بود.

برای همین محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد کرده قانون حذف یارانه ها که با در نظر گرفتن تحریم ها بازنگری شود.

به گفته آقای رضایی، دولت لایحه ای برای اصلاح قانون حذف یارانه ها به مجلس بدهد تا "با توجه به تحریم ها، تغییراتی در برخی مواد قانونی آن صورت گیرد."

پائین بودن تورم از جمله شرایطی است که اکثر کارشناسان آن را در حذف یارانه ها لازم می دانند و آقای فرزین می گوید که اکنون که تورم کاهش یافته، زمان مناسبی برای حذف یارانه هاست.

در باره کاهش نرخ تورم به زیر ده درصد در ایران، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که این کاهش بیشتر از آن که به سیاست ها و برنامه های دولت و بانک مرکزی مرتبط باشد به دلیل رکود اقتصادی است که کشور با آن رو به رو شده است.

داشتن منابع ارزی کافی هم می تواند کمک برزگی برای دولت باشد اما دولت در دو سه سال اخیر میزان منابع ارزی خود را در حساب ذخیره ارزی اعلام نکرده و آن را محرمانه می داند برای همین مشخص نیست که ایران چه میزان از درآمدهای ارزی خود را برای روز مبادا ذخیره کرده است.

دولت به طور رسمی میزان ذخایر ارزی را منتشر نکرده اما برخی گزارشها نشان می دهد که دولت بخش عمده ای از درآمدها را مصرف کرده و پول چندانی در حساب ذخیره ارزی وجود ندارد.

به گفته آقای فرزین مهمترین دلیل این است که "یک اجماع برای اجرای این طرح در کشور بوجود آمده است، مجلس این طرح را قانونی کرده و دولت هم اجرای آن را پذیرفته است."

انتقادی که اکنون به دولت می شود این است که حذف یارانه ها که قرار بود در طول یک سال اجرا شود، دولت می خواهد آن را پنج ماهه اجرا کند. نگرانی این است که اجرای قانون در این مدت کوتاه به مردم فشار زیادی وارد کند.

زیرا دولت برای این که بتواند درآمد ده تا بیست میلیارد دلاری خود را به دست بیاورد باید قیمت کالاها و خدماتی نظیر سوخت و کالاهای اساسی را آنقدر افزایش بدهد که پنج ماهه بتواند درآمد پیش بینی شده یک ساله را تامین کند.

علاوه بر این، دولت همواره بر توزیع نقدی یارانه ها تاکید کرده اما در باره میزان افزایش قیمت ها توضیحی نداده است.

آقای فرزین، سکوت دولت در باره میزان افزایش قیمت را "استراتژی دولت" می داند "نه آنکه دولت نخواهد اطلاع رسانی کند."

به گفته معاون وزیر اقتصاد، "به نظر ما اعلام نرخ جدید حامل های انرژی قبل از افزایش قیمت کار درستی نیست. اطلاع رسانی باید به گونه ای باشد که اختلالات رفتاری در جامعه به کمترین حد برسد و ما شاهد کمترین تبعات باشیم."

آقای فرزین تاکید کرده که که عدم اعلام قیمت ها "روش اطلاع رسانی ما بوده است تا بتوانیم بازار را کنترل و حفظ کنیم."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست