احمدی نژاد: یارانه نقدی دو روز دیگر به حساب مردم واریز می شود

احمدی نژاد
Image caption به گفته آقای احمدی نژاد روز بیست هفتم مهر، یارانه نقدی به حساب خانوارها واریز می شود

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، اعلام کرده که از سه شنبه بیست و هفتم مهر همزمان با تولد امام هشتم شیعیان، اولین بخش از یارانه نقدی به حساب ایرانیان متقاضی دریافت یارانه نقدی واریز می شود.

آقای احمدی نژاد که به همراه اعضای هیات دولت در سفر استانی به اردبیل در شمال غربی ایران رفته است، با تعیین زمان پرداخت یارانه نقدی، در واقع شروع برنامه حذف یارانه ها را اعلام کرده است که قرار بود از ابتدای سال شروع شود.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده است که دولت در سال جاری، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت می تواند ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

قرار است برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها، نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده ها قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه شود.

بنابر آخرین گزارشی که عادل آذر رئیس مرکز آمار آیران ارائه داده، ۶۸ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۷۵۸ نفر در قالب حدود ۲۰ میلیون خانوار فرم های اطلاعات اقتصادی را پر کرده اند.

قرار است بر اساس این اطلاعات، به خانوارها یارانه پرداخت شود.

طرح "اطلاعات اقتصادی خانوارها" که نشان دهنده توانایی مالی خانوارهاست، پرسشنامه ای بود که به عنوان نخستین تلاش دولت برای جمع آوری اطلاعات خانوارهای ایرانی ارایه شد.

مطابق این پرسشنامه، سرپرست خانواده باید اطلاعاتی نظیر درآمد ماهانه، واحد مسکونی ملکی یا اجاره ای، سطح زیر بنای واحد مسکونی، ارزش تقریبی واحد مسکونی، ارزش دیگر املاک و مستغلات و تعداد خودروهای شخصی را در اختیار مرکز آمار بگذارد.

بنابر گزارشهای رسمی، اکنون تقریبا تمام خانوارهای متقاضی، شماره حساب ویژه دریافت یارانه نقدی را افتتاح کرده و آن را به سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرده اند.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

بنابر قانون باید نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت به صورت نقدی به خانواده ها پرداخت شود اما هنوز مشخص نیست که به هر نفر چقدر یارانه نقدی پرداخت خواهد شد. مقامات دولتی می گویند که امسال به همه خانواده ها یارانه نقدی پرداخت می شود و فقط برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و ساکن در مناطق محروم علاوه بر سرانه مومی، ده درصد اضافه یارانه نقدی پرداخت خواهد شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست