ایران بانک نفت تاسیس می کند

ساختمان بانک مرکزی ایران
Image caption دبیر کل بانک مرکزی هدف از تاسیس بانک نفت را ایجاد بازاری رقابتی تر عنوان کرد

یک مقام بانک مرکزی ایران از بررسی پیشنهاد وزارت نفت این کشور برای تاسیس بانک صنعت نفت خبر داده است و گفته است که مجوز این بانک به زودی صادر خواهد شد.

محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی ایران روز جمعه ۳۰ مهر ماه (۲۲ اکتبر) به خبرگزاری مهر گفت که مراحل و کارهای مربوط به تاسیس بانک نفت در بانک مرکزی در حال پیگیری است.

آقای احمدی با اشاره به قواعد بانک مرکزی و روندی که برای تاسیس این بانک باید طی شود، گفت: "زمان طی شدن این پروسه به برخی از شرایط بستگی دارد و ممکن است تا ۶ ماه و یا بیشتر هم به طول بیانجامد."

به گفته آقای احمدی وزارت نفت، تاسیس این بانک را پیشنهاد داده است و هدف تاسیس آن "ایجاد بازار رقابتی تر در زمینه صنایع نفت" است.

شش ماه پیش، مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران گفته بود که هدف از تشکیل این بانک، حضور بیشتر بخش خصوصی دربخش صنعت نفت و گاز ایران و تامین منابع مالی برای اجرای طرح های توسعه صنعت نفت و گاز ایران عنوان شده است.

او گفته بود که برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه لازم است دستکم ۳ برابر میزان کنونی منابع مالی تامین کنند.

آقای کاظمی گفته بود که قرار نیست این بانک در شهرهای مختلف شعبه های زیادی داشته باشد و به مردم تسهیلات بدهد، بلکه تعداد شعبه های آن کم خواهد بود اما هر شعبه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه خواهد داشت تا سرمایه گذاری های آن هم قابل توجه باشد.

سابقه تاسیس بانک ویژه صنعت نفت در ایران به چندین سال پیش بر می گردد.

دو سال پیش، غلامحسین نوذری، وزیر نفت وقت ایران در همایشی با عنوان "چالش ها و فرصت های شرکت های ایران در قراردادهای نفت و گاز" یکی از علل تاخیر در اجرای طرح های نفتی را مشکلات مالی دانسته و اعلام کرده بود که برای حل این مشکل، دولت تاسیس بانک صنعت نفت و صندوق سرمایه گذاری پارس جنوبی را در برنامه دارد.

به عقیده کارشناسان انرژی، به دلیل تحریم های بین المللی مشکلات ایران در تامین منابع مالی بیشتر شده است.

ایران برای تامین منابع مالی سعی کرده است به منابع داخلی تکیه کند، برای نمونه می توان به قراردادهایی که دولت ایران به تازگی با سپاه پاسداران منعقد کرده است، اشاره کرد، هر چند که تردید هایی درباره توانایی منابع داخلی برای تامین منابع مالی اجرای این پروژه ها وجود دارد.

اما مشکل اجرای پروژه های نفت و گاز در ایران به تامین منابع مالی، محدود نمی شود.

مساله توانایی فنی و تکنولوژی توسعه میدان های نفت و گاز نیز مشکلی است که حل آن به سادگی امکان پذیر نیست.

شرکت های بین المللی که عمدتا تکنولوژی ساخت تاسیسات نفتی را در اختیار دارند، در سال های گذشته به دلیل تحریم های بین المللی از همکاری با ایران خودداری می کنند و این کشور ناچار شده تا راه های دیگری برای این کار بیابد.

با آنکه در سال های اخیر سازندگان داخلی پیشرفت های چشمگیری داشته اند اما دولت نمی تواند برای چنین طرح های بزرگی فقط به تولید کنندگان و سازندگان داخلی تکیه کند تا شاید آنها بتوانند نیازهای تکنولوژیکی پروژه های نفتی را تامین کنند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست