استقبال سرد اعضای گروه بیست از پیشنهاد آمریکا

تصویری از اجلای گروه بیست در سئول
Image caption بیست کشور مهم اقتصادی جهان از روز جمعه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) در نشستی دو روزه در سئول پاتخت کره جنوبی حضور یافته اند

وزیران دارایی بیست کشور مهم اقتصادی جهان (موسوم به گروه بیست) برای دومین روز متوالی در سئول پایتخت کره جنوبی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

همانطور که پیش بینی می شد، مذاکرات امروز این گروه تحت تاثیر نگرانی های ناشی از نوسانات نرخ ارز در بازارهای جهانی قرار گرفته است.

به گزارش اندرو واکر خبرنگار بی بی سی، پیشرفت در این مذاکرات و رسیدن به نقطه ای که تمامی اعضاء بر سر آن اتفاق نظر داشته باشند، دشوار به نظر می رسد.

یکی از موضوعات مهم مورد بحث گروه بیست، اعتراض ایالات متحده به سیاست های ارزی چین است که بنابر ادعای آمریکا به از بین رفتن فرصت های شغلی بسیار در این کشور انجامیده است.

دولت آمریکا ماه هاست چین را تحت فشار گذاشته - البته به طور ناموفق - که اجازه دهد ارزش یوان، واحد پول چین افزایش یابد.

آمریکا می گوید چین با پایین نگهداشتن ارزش یوآن، بهای کالاهای صادراتی خود را به طور غیر طبیعی پایین نگهداشته و بدین ترتیب صادرات چین از واردات این کشور بیشتر شده است.

چین در مقابل استدلال می کند که سیاست پولی غرب باعث شده سرمایه گذاری ها به طرف آسیا سرازیر شود و دولت ها وادار شده اند تا در بازارهای پولی دخالت کنند.

تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا، امروز با این پیشنهاد به مذاکرات وارد شد که مازاد موازنه بازرگانی میان اعضای گروه بیست به چهار درصد درآمد ناخالص داخلی ملی این کشورها محدود شود.

چین هم اکنون فراتر از این میزان به تجارت با دیگر کشورها می پردازد و در نیمه اول سال مالی جاری موازنه بازرگانی این کشور چهار و نه دهم درصد تولید ناخالص داخلی آن بود.

به همین علت، همانطور که پیش بینی می شد، پیشنهاد جدید آمریکا با استقبال سرد نمایندگان چین در این اجلاس مواجه شده است.

آلمان، روسیه و عربستان سعودی از دیگر اعضای گروه بیست هستند که مازاد موازنه بازرگانی آنها فراتر از رقم پیشنهادی آمریکا (چهار درصد تولید ناخالص داخلی) است.

مقام های ژاپنی که کشورشان یکی از دیگر از اعضای گروه بیست با مازاد موازنه بازرگانی قابل توجه است، می گویند که نوسانات بازارهای پولی جهان برای ژاپن اهمیت دارد اما به نظر آنها پیشنهاد هایی که محدود به ارقام معینی باشند، قابل توافق به نظر نمی رسد.

با این حال، بسیاری از کشورهای مهم اقتصادی جهان که برخی از آنها عضو گروه بیست نیز هستند، اعلام کرده اند که ضعیف بودن نرخ برابری دلار در برابر سایر ارزهای جهان موجب بروز مشکل در مناسبات اقتصادی آنها شده است.

آنها می گویند که پایین بودن نرخ بهره بانکی در آمریکا که برای کمک به احیای اقتصاد این کشور در برابر رکود جهانی اقتصاد در نظر گرفته شده است، موجب تضعیف نرخ برابری دلار در بازارهای پولی جهان شده است.

تضعیف نرخ دلار در بازاهای پولی جهان برای کشورهای توسعه یافته مشکل ساز است اما همزمان این کشورها به قوت گرفتن اقتصاد آمریکا برای فروش محصولات خود نیازمندند.

مطالب مرتبط