نگرانی شدید از افزایش قیمت ها بعد از حذف یارانه

بازار تهران

در حالی که دولت برنامه مشخصی برای حذف یارانه ها اعلام نکرده است، ده هزار مامور برای نظارت بر فروش کالاها و جلوگیری از گرانفروشی و احتکار آماده شده اند.

سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده گروهی را برای نظارت بر بازار تعیین کرده و قراراست بازرسان اصناف و انجمن های صنفی و صنعتی نیز به این سازمان برای کنترل بازار کمک کنند.

جواد تقوی معاون بازرسی و نظارت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده به تلویزیون دولتی ایران گفته که کار این گروه از امروز اول آبان شروع می شود و "با هر گونه تخلف احتمالی و گرانفروشی به بهانه اجرای قانون حذف یارانه ها به شدت برخورد می شود."

هدف این گروه به گفته آقای تقوی، پیشگیری از افزایش غیرمنطقی نرخ کالا و خدمات در زمان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها ازطریق جمع آوری، تحلیل و ارائه به موقع اطلاعات از مجاری مختلف از توزیع تا عرضه است.

علاوه بر این اتحادیه شورای اصناف ایران نیز ستاد ویژه ای برای پیگیری و مبارزه با افزایش بی رویه کالا تشکیل داده است.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتحادیه شورای اصناف به خبرگزاری کار گفته که قند، شکر، روغن، برنج، بنزین و گازوئیل از جمله کالاهایی هستند که مشمول طرح هدفمند سازی یارانه است و نظارت ما بیشتر بر اصنافی است که این کالاها را عرضه می کنند.

به گفته آقای نوده فراهانی، سازمان تعزیرات حکومتی و بخش بازرسی سازمان بازرگانی هم در این زمینه فعال شده اند و "مسئولیت نظارت بر عملکرد اصناف کشور پس از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها را بر عهده دارند."

بنابه گفته رئیس شورای اصناف، این دو سازمان کلیه انبارداران کشور را موظف کرده اند که "باید هر پانزده روز یک بار میزان موجودی انبارهای خود را به این دستگاهها اعلام کنند."

در کنار این نهادهای صنفی و صنعتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم برنامه هایی را برای جلوگیری از قاچاق کالا بعد از حذف یارانه ها به اجرا خواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مهدی ابویی معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته که ما نگران افزایش قاچاق کالا بعد از حذف یارانه ها هستیم و "این نگرانی را به تمام دستگاهها اعلام کرده ایم."

به گفته آقای ایوبی، "اگر تهمیدات و پیش بینی های لازم صورت نگیرد با اجرای این طرح به شدت بر گستره قاچاق افزوده خواهد شد."

آقای ایوبی می گوید که برخی وزارتخانه ها نظیر وزارت صنایع موظف شده اند که بگویند در حوزه فعالیت آنها چه کالاهایی ممکن است که بعد از حذف یارانه ها به صورت قاچاق وارد ایران شود تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلوی آن را بگیرد.

Image caption دولت سر گرم واریز یارانه نقدی به حساب خانوارهاست و هنوز زمان حذف یارانه ها را اعلام نکرده است

برنامه حذف یارانه ها که قرار بود از ابتدای امسال اجرا شود هنوز سرنوشت مشخصی ندارد و دقیقا مشخص نیست که اجرای آن از چه وقت شروع می شود.

با این حال برخی خانوارهای تهران می گویند که قیمت گاز، برق و آب مصرفی آنها به شدت افزایش پیدا کرده است. گزارشها نشان می دهد که در برخی موارد قیمت گاز، برق و آب پیش از حذف یارانه ها چندین برابر شده است.

سایت کلمه که دیدگاههای میرحسین موسوی از سران مخالفان دولت را منتشر می کند، گزارش داده که قبض گاز یک مجتمع مسکونی ده واحدی، هشت میلیون تومان محاسبه شده است.

توزیع یارانه نقدی

دولت پیش از این اعلام کرده بود که از اول آبان اجرای این طرح را آغاز می کند اما فعلا سرگرم واریز یارانه نقدی به حساب خانوارها است.

در این مرحله قرار است به حساب هر فرد ایرانی ۸۱ هزار تومان ظاهرا برای دوماه واریز شود ولی تا زمان حذف یارانه مواد سوختی و کالاهای اساسی برداشت از این حساب امکانپذیر نیست.

بنابر آخرین گزارشها ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی یارانه نقدی دریافت خواهند کرد. به این ترتیب حدود ۱۴ میلیون ایرانی یا متقاضی دریافت یارانه نبوده اند یا از نظر دولت مستحق دریافت یارانه نقدی تشخیص داده نشده اند.

هدف از توزیع پول نقد بین خانوارها مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالاها است. قرار است قیمت ۱۶ قلم کالا و خدمات افزایش پیدا کند و دولت از محل افزایش قیمت ها ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

پولی که دولت از محل افزایش قیمت ها به دست می آورد به سه قسمت تقسیم می شود. نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده ها قرار می گیرد و بخشی به تولید اختصاص داده می شود و بخشی نیز در طرح های عمرانی هزینه خواهد شد.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شود.

مطالب مرتبط