نگرانی نمایندگان مجلس از نحوه حذف یارانه ها

مجلس

نمایندگان مجلس ایران در نشست غیرعلنی با حضور مقامات دولتی این کشور نسبت به نحوه حذف یارانه ها ابراز نگرانی کرده اند.

محمد رضا تابش نایب رئیس کمیسیون ویژه مجلس در باره حذف یارانه ها به خبرگزاری مهر گفته که نمایندگان مجلس در این جلسه از شیوه اجرای حذف یارانه ها، حجم یارانه های نقدی و غیر نقدی ابراز نگرانی کردند زیرا به عقیده آنها "این روند موجب می شود هدفمندی یارانه ها با شیب تند انجام شده و فشار به جامعه آید."

در این نشست که روز یکشنبه نهم آبان (31 اکتبر)برگزار شده شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد، محمد رضا فرزین سخنگوی گارگروه طرح تحول اقتصادی، بهروز مرادی مدیر عامل سازمان هدفمندی یارانه ها و محمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور به پرسش های نمایندگان مجلس پاسخ دادند.

به گفته آقای تابش، نمایندگان مجلس از توضیحات مسئولان دولتی قانع نشدند و قرار شد تا جلسه دیگری تشکیل شود و مسئولان دولتی توضیحات بیشتری به نمایندگان مجلس بدهند.

این نشست بعد از آن انجام شده که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، در گفتگو با کانال اول تلویزیون دولتی ایران گفت که دولت برای جلوگیری از تبعات و سوء استفاده های احتمالی زمان حذف یارانه کالاها و خدمات را اعلام نمی کند.

به گفته آقای تابش نمایندگان مجلس نیز "با دولت در زمینه اعلام نکردن زمان دقیق اجرای یارانه ها موافق است چرا که می خواهیم از تبعات ناشی از آن جلوگیری کنیم."

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه خواهد شد.

قرار است یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه شود.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده است که دولت در سال جاری، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت می تواند ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

اجرای این قانون قرار بود از اول سال آغاز شود اما در کمتر از پنج ماه مانده به پایان سال هنوز مشخص نیست که این کالاها با چه قیمتی عرضه خواهند شد و چه مقدار به قیمت آنها افزوده می شود و دولت چه میزان از این درآمد را می تواند در ماههای باقی مانده از سال با افزایش قیمت ها به دست آورد؟

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت ها، نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت ها به صورت نقدی بین مردم توزیع خواهد شد و دولت 81 هزار تومان به حساب هر ایرانی واریز کرده است.

آقای احمدی نژاد در گفتگوی تلویزیونی گفت که این پول برای دو ماه است یعنی هر ماه 40 هزار و پانصد تومان به هر ایرانی متقاضی، یارانه داده می شود.

آقای احمدی نژاد به خانوادها توصیه کرد که برای شش ماه کالای جدیدی نظیر یخچال و تلویزیون جدید نخرند یا پرده خود را عوض نکنند.

نگرانی دولت این است که تقاضا به شدت تحریک شود در حالی که تولید ثابت است؛ یعنی تعداد زیادی از خانوارها به بازار مراجعه کرده و بخواهند کالایی نظیر تلویزیون را بخرند و چون تولید ثابت است، یکباره این هجوم خریداران به افزایش قیمت ها منجر شود.

آقای احمدی نژاد گفت که طوری محاسبه شده است که "حداقل ممکن (قیمت) را افزایش دهیم و مردم نیز مخارج خود را مدیریت کنند و هر جا هم اخلالی ایجاد شد مردم خرید نکنند و با نمایندگان دولت تماس بگیرند تا برطرف شود."

مطالب مرتبط