هشدار قوه قضائیه ایران به گرانفروشان

غلامحسین محسنی اژه ای
Image caption آقای محسنی اژه ای از همکاری خوب دولت و قوه قضائیه در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها خبر داد

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل ایران گفت که دستگاه قضایی آماده برخورد با کسانی است که قصد دارند در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مشکل یا اخلال ایجاد کنند.

آقای محسنی اژه ای روز دوشنبه ۱۰ آبان (اول نوامبر) به خبرنگاران گفت که نماینده دادستان کل کشور در همه جلسات دولت و وزارت کشور که درباره اجرای این قانون برگزار می شود، شرکت می کند و دادگستری ها و دادستانی های کل کشور آمادگی همکاری لازم برای اجرای این قانون را دارند.

او با اشاره به تشکیل کمیسیون های استانی و شهرستانی توسط دولت برای حذف یارانه ها گفت که نمایندگان دادگستری هم در این کمیسیون ها حضور خواهند داشت.

در هفته های اخیر، با نزدیک شدن به مرحله آخر اجرای قانون حذف یارانه ها، بارها مقامات دولتی، امنیتی و نظامی نسبت به برخورد با کسانی که بخواهند در اجرای این قانون " اخلال" کنند، هشدار داده اند.

اجرای این قانون قرار بود از اول سال آغاز شود اما بارها به تعویق افتاده است و دو روز پیش آقای احمدی نژاد اعلام کرد که دولت برای جلوگیری از تبعات و سوء استفاده های احتمالی زمان حذف یارانه کالاها و خدمات را اعلام نمی کند.

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت ها، نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت ها قرار است به صورت به صورت نقدی بین مردم توزیع شود. برای همین دولت ۸۱ هزار تومان بابت یارانه دو ماه به حساب هر ایرانی واریز کرده است.

ممنوعیت افزایش قیمت برخی کالاها

Image caption سیب زمینی یکی از کالاهایی است که در دو هفته اخیر قیمتش افزایش پیدا کرده است

در حالی که دولت ایران افزایش قیمت ۲۲ گروه کالای اساسی را ممنوع کرده است اما خبرها حاکی از افزایش قیمت برخی از این کالاهاست.

خبرگزاری مهر در ایران روز دوشنبه ۱۰ آبان (اول نوامبر) در خبری فهرست ۲۲ گروه کالا را منتشر کرده است و نوشته که هرگونه افزایش قیمت این کالاهای "حساس و تاثیرگذار در سبد مصرفی خانواده ها" از سوی دولت ممنوع شده است.

درفهرست منتشر شده کالاهایی مانند برنج، روغن نباتی، قند و شکر، گوشت قرمز، مرغ تخم مرغ، نان، لبنیات، ماکارونی، حبوبات، چای، خرما، سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و رب آن، برخی میوه ها مانند سیب، موز نارنگی و پرتقال و نهاده ها ی دامی مانند جو، ذرت، کنجاله و سویا دیده می شود.

انواع پودر شوینده، فولاد ، سیمان خاکستری، کاغذ و لاستیک خودرو از دیگر گروه کالاهایی است که افزایش قیمت آن از سوی دولت ممنوع شده است.

این در حالی است که در روزهای گذشته خبرهایی درباره افزایش قیمت برخی از کالاهای این فهرست منتشر شده است.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا یک روز پیش به نقل از حمید علیخانی، معاون وزیر بازرگانی و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از افزایش قیمت نان خبر داده و گفته است که هر استان خود تعیین کننده قیمت نان خواهد بود.

او افزایش قیمت نان را قابل قبول و کنترل شده دانست اما گفت که "جهش قیمت ها" به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار نیز در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است قیمت پیاز، سیب زمینی و سیب درختی در هفته های اخیر افزایش پیدا کرده است و این افزایش قیمت، به دلیل "شایعاتی" است که درباره کمبود این کالاها منتشر شده است.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه خواهد شد.

قرار است یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه شود.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده است که دولت در سال جاری، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت می تواند ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

مطالب مرتبط