طرح کلان بانک مرکزی آمریکا برای احیای رشد اقتصادی

Image caption بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در گذشته استاد اقتصاد در دانشگاه پرینستون بود

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده است که با هدف احیای رشد اقتصادی ایالات متحده، حداقل ۶۰۰ میلیارد دلار از بدهی های دولت فدرال را بازخرید خواهد کرد.

بانک مرکزی ایالات متحده این اقدام را از راه خرید تدریجی اوراق قرضه ای که وزارت خزانه داری آمریکا به بازار عرضه کرده، انجام خواهد داد.

این نهاد در نظر دارد که تا ماه ژوئن آینده، ماهانه ۷۵ میلیارد دلار برای این کار به بازار تزریق کند.

اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم سال میلادی جاری دو درصد رشد کرد، اما تحلیلگران این رشد را برای پائین آوردن میزان بیکاری در ایالات متحده ناکافی می دانند.

آمار رسمی دولت باراک اوباما نشان می دهد که میانگین نرخ بیکاری در آمریکا حدود نه و شش دهم درصد است.

رشد کم اقتصادی و میزان بالای بیکاری از دلایل شکست حزب حاکم دموکرات در انتخابات میان دوره آمریکا ارزیابی می شود.

بانک مرکزی این کشور در سال های گذشته برای خنثی کردن بحران مالی بزرگی که به اقتصاد آمریکا و جهان آسیب جدی وارد کرده، بیش از یک تریلیون و ۷۵۰ میلیارد دلار به بازار تزریق کرد.

این نهاد همچنین نرخ بهره وام هایی که در اختیار بانک های بزرگ قرار می دهد را به شدت پائین آورده تا جریان اعتبار مالی و وام در بازار قطع نشود.

برنامه تازه بانک مرکزی آمریکا برای بازخرید صدها میلیارد دلار اوراق قرضه دولت "ای کیو-۲" نام دارد و به ابتکار بن برنانکی، رئیس این بانک انجام می شود.

آقای برنانکی که در گذشته استاد اقتصاد در دانشگاه پرینستون بوده، در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، به ریاست بانک مرکزی برگزیده شد.

با وجود بروز مخالفت هایی در کنگره، باراک اوباما بن برنانکی را در سمتش ابقا کرده است.

دولت آقای اوباما هم اکنون با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار، روبروست.

طی ماه های گذشته، سه تن از مشاوران ارشد اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا از جمله پیتر اورزگ، رئیس سابق دایره بودجه دولت فدرال، کاخ سفید را ترک کرده اند.

بانک های چینی و ژاپنی بخش عمده ای از بدهی های دولت آمریکا را از طریق خرید اوراق قرضه صادره توسط خزانه داری تامین می کنند.

این امر بسیاری را در کنگره نسبت به افزایش قدرت اقتصادی چین و نفوذش بر اقتصاد آمریکا نگران کرده است.