کانتاس هواپیماهای ایرباس خود را موقتا از دور خارج کرد

به دنبال فرود اضطراری یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع ایرباس آ-380 متعلق به شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا، این شرکت پروازهای خود با این نوع هواپیما را موقتا متوقف کرده است.

مسافران پرواز QF32 که روز پنجشنبه (3 نوامبر)، از سنگاپور راهی سیدنی بوده است، گفتند که دقایقی بعد از آغاز سفر، یکی از موتورها با صدایی مهیب منفجر شده و هواپیما شروع کرده است به لرزیدن.

خلبان هواپیما فقط شش دقیقه پس از آغاز پرواز و در حالی که هواپیما در حال عبور از آسمان جزیره بتام در اندونزی بوده است، آن را به فرودگاه "چنگی" سنگاپور بازگرداند.

ساکنان محلی جزیره بتام تکه هایی از هواپیما را که از آن جدا شده و به زمین فرو افتاده است، پیدا کرده اند.

نزدیک به چهارصد و شصت نفر (433 مسافر و 26 خدمه)، با این پرواز سفر می کرده اند.

هیچکس در این حادثه آسیب ندیده است.

این حادثه - که شرکت هواپیمایی کانتاس آن را ناشی از نقص فنی اساسی در موتور دانسته است - یکی از جدی ترین حوادثی بوده که این نوع از هواپیمای مسافربری خیلی بزرگ با آن مواجه شده است.

سه سال است که از هواپیماهای ایرباس آ-380 برای پروازهای تجاری استفاده می شود.

کانتاس شش فروند از این نوع هواپیما را خریداری کرده و در پروازهای خود مورد استفاده قرار داده است.

مسئولان شرکت هواپیمایی کانتاس گفته اند: "ما وجهه خوب این شرکت در ارائه پروازهای امن و بی خطر را بسیار جدی می گیریم. از آنجایی که در ارتباط با امنیت جانی مسافران هرگز دست به خطر نمی زنیم و به خاطر احتیاط پروازهای هواپیماهای ایرباس آ-380 این شرکت را به طور موقت متوقف کرده ایم و تا زمانی که از درک دلایل حادثه سحرگاه امروز مطمئن نشویم با این هواپیماها پرواز انجام نمی دهیم."

کارشناسان پرواز می گویند که این مدل هواپیما قادر است با دو موتور به پرواز خود ادامه دهد.

مسافران می گویند خلبان پیش از انجام فرود اضطراری حدود یک ساعت و نیم در آسمان می چرخیده و سوخت خالی می کرده است تا خطر انفجار و آتش سوزی در اثر برخورد احتمالی هواپیما با زمین را کاهش دهد.

مطالب مرتبط