به روز شده:  12:54 گرينويچ - جمعه 12 نوامبر 2010 - 21 آبان 1389

اقتصاد جهان

اجلاس گروه ۲۰ در کره جنوبی پایان یافت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبران گروه ۲۰، متشکل از مهمترین اقتصادهای جهان، اجلاس خود در کره جنوبی را در حالی به پایان برده اند که پیشرفت اندکی در مورد اصلی ترین موضوع در دستور کار این گردهمایی حاصل شده است: یافتن راهی برای جلوگیری از کاهش نرخ برابری ارزی.

هرچند که شرکت کنندگان در اجلاس سئول در بیانیه نهایی این اجلاس قول داده اند که در گفتگوهای سال آینده دستورالعملی را برای مقابله با عدم توازن در تراز تجاری و تجدید تلاش برای رسیدن به توافق جهانی تجاری ارائه دهند اما اختلاف نظرهای عمیق میان چین و آمریکا در باره نرخ برابری یوان و نابرابری صادرات، بر اجلاس سئول سایه افکنده بود.

یکی از گزارشگران بی بی سی گفتگوهای اخیر میان آمریکا و چین و میزبانان کره ای این اجلاس را خصمانه توصیف کرد.

چین و آمریکا

یکی از موضوعات مهم مورد بحث رهبران گروه بیست، اعتراض ایالات متحده به سیاست های ارزی چین بوده که بنابر ادعای آمریکا به از بین رفتن فرصت های شغلی بسیار در ایالات متحده انجامیده است.

دولت آمریکا ماه هاست چین را تحت فشار گذاشته - البته به طور ناموفق - که اجازه دهد ارزش یوان، واحد پول چین افزایش یابد.

آمریکا می گوید چین با پایین نگهداشتن ارزش یوآن، بهای کالاهای صادراتی خود را به طور غیر عادی پایین نگهداشته و بدین ترتیب صادرات چین از واردات این کشور بیشتر شده است.

چین در مقابل استدلال می کند که سیاست پولی غرب باعث شده سرمایه گذاری ها به طرف آسیا سرازیر شود و دولت ها وادار شده اند تا در بازارهای پولی دخالت کنند.

آمریکا، چین را متهم می کند که با پایین نگاه داشتن تصنعی نرخ برابری یوان مسئول بخشی از این نابرابری تجارت جهانی است.

به باور آمریکا، چین با پایین نگاه داشتن ارزش یوان، صادرات خود را افزایش داده که به ایجاد ذخایر ارزی بسیار زیادی در این کشور منجر شده است.

با این حال برخی دیگر می گویند سیاست های انبساط پولی آمریکا به ویژه افزایش عرضه پول، به نوعی بهره برداری از ترفندهای پولی به نفع اقتصاد این کشور بوده است.

پیش از این اجلاس، رئیس جمهوری آمریکا از رهبران گروه بیست خواسته بود تا برای خروج از بحران اقتصادی جهانی با یکدیگر همکاری کنند.

آقای اوباما گفت: "راه ایجاد ثبات اقتصادی این است که نرخ رشد در داخل و خارج کشورها افزایش پیدا کند. اما در شرایط نابرابری تراز تجاری که به بحران اقتصادی کنونی نیز منجر شد، تحقق افزایش نرخ رشد مشکل می شود."

آقای اوباما که به کاهش نرخ برابری دلار برای افزایش صادرات کشور خود متهم شده است، قرار است با هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، یعنی دو منتقد اصلی برنامه های اقتصادی دولت خود، به صورت جداگانه دیدار کند.

باراک اوباما گفت آمریکا به تنهایی نمی تواند اقتصاد را به حالت اول بازگرداند اما پذیرفت که آمریکا باید تغییر کند و افزود: "زمانی که دیگر کشورها سهم خود را انجام دهند... ما همگی از رشد اقتصادی بهره خواهیم برد."

آقای اوباما ادامه داد: " همان طور که آمریکا باید تغییر کند، اقتصادهایی که در گذشته با اتکای به رشد صادرات درصدد جبران کمبود تقاضا در داخل بودند هم باید روش خود را تغییر دهند."

در این اجلاس همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، هشدار داد که چین باید در راستای اصلاح نابرابری تراز تجاری خود گام بردارد.

منتقدان چین، به ویژه امریکا، هشدار داده اند در صورتی که ارزش یوان افزایش پیدا نکند، لازم است تعرفه هایی بر واردات چین وضع شود.

عمده نگرانی ها از احتمال پیروی دیگر کشورها از سیاست های چین است تا به این وسیله در مورد رقابتی کردن محصولات صادراتی خود از طریق کاهش نرخ برابری پول خود برآیند.

با این حال دولت چین تصمیم گیری در مورد نرخ برابری پول این کشور را یک مسئله داخلی می داند و تنها با افزایش تدریجی ارزش یوان موافقت کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.