اختلاف دولت و اتاق بازرگانی بر سر تخصصی شدن واردات

یحیی آل اسحاق
Image caption آقای آل اسحاق می گوید که صد درصد با تصمیم دولت مخالفیم

در حالی که اتاق بازرگانی تهران با طرح تخصصی شدن واردات مخالفت کرده، وزارت بازرگانی می گوید که هر وارد کننده تنها می تواند یک نوع کالا وارد کند.

بابک افقهی،معاون وزیر بازرگانی ایران، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته که شکل جدید واردات مورد تائید اتاق بازرگانی است.

وزارت بازرگانی درصدد است تغییراتی در نحوه واردات کالا اجرا کند اما این تغییرات واکنش تند بازرگانان ایرانی را به دنبال داشته است.

دو روز پیش یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی، تهران گفته بود: "شکل جدید واردات عملا شدنی نیست و اتاق بازرگانی تهران به صورت 100 درصد مخالف آن است."

از یک ماه پیش و بعد از گسترش تحریم ها، ایران برنامه محدودیت واردات را به اجرا گذاشت و وزارت بازرگانی هم نیز واردات تعدادی از اقلام کشاورزی را ممنوع اعلام کرد.

این تصمیم بعد از آن در دستور کار وزارت بازرگانی قرار گرفت آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران حدود سه ماه پیش گفت: "من نسبت به مسئله‌ مدیریت واردات به دولتى‌ها سفارش کردم، الان هم تأکید می کنم. من نمی گویم واردات متوقف بشود؛ چون یک جاهائى لازم است که واردات انجام بگیرد؛ اما واردات باید مدیریت بشود. یک جائى واردات مطلقاً نباید بشود؛ یک جاهائى باید انجام بگیرد."

او با اشاره به اینکه مقامات دولتى به او گفته اند که قوانینى که مجلس تصویب کرده، به آنها اجازه نمی دهد جلوى واردات را بگیرند؛ افزود: "من خواهش می کنم این قضیه را حل کنند. اگر واقعاً قانونى وجود دارد که دولت را از جلوگیرى از واردات منع می کند، این قانون را اصلاح کنند؛ جورى باشد که واردات مدیریت بشود. "

بعد از آن وزارت بازرگانی در اولین گام اعلام کرده که با اصلاح آیین نامه صدور و تمدید کارت بازرگانی، دیگر هر وارد کننده ای نمی تواند هر کالایی را وارد کند و واردات تخصصی خواهد شد.

این یکی از اختلاف های دولت و تجار است و آقای آل اسحاق می گوید که "کارخانه ای را فرض کنید که برای ادامه فعالیت خود به 50 قلم کالا نیاز دارد، اگر این کارخانه خود وارد کننده کالاهای مورد نیاز نباشد، حتی ممکن است زندگی اش هم از بین برود."

وزارت بازرگانی در حالی بر تخصصی شدن واردات تاکید دارد که بخش عمده ای از بازرگانان و تجار ایرانی، مجموعه ای از کالاهای مورد نیاز را وارد می کنند.

Image caption مقامات ایران کاهش واردات را به عنوان راهی برای مقابله با تحریم های اقتصادی عنوان کرده اند

معاون وزیر بازرگانی، تجارت خارجی در دنیا را یک امر تخصصی و حرفه ای می داند و می گوید که تخصصی شدن واردات با استفاده از تجربیات دیگر کشورها انجام می شود.

اما آقای آل اسحاق می گوید که "تجارت در ایران با تجارت جهانی قابل مقایسه نیست و در کشورهایی دیگر مسائلی از قبیل انبارداری که در ایران مطرح است، وجود ندارد."

آقای آل اسحاق می پرسد که در کجای جهانی مانند ایران است که کسی بخواهد چیزی را تولید کند حتما باید نیاز شش ماه خود را از پیش تامین کند؟

در سالهای گذشته واردات کالاها به خصوص کالاهای کشاورزی به حدی زیاد بوده که بسیاری از تولیدات داخلی روی دست کشاورزان باقی می ماند و این کار با انتقادهای فراوانی در داخل مواجه بود.

اکنون به خصوص بعد از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، دولت این کشور سعی دارد تا با اجرای برنامه های مختلف، از میزان واردات بکاهد و از این طریق در هزینه های ارزی خود صرفه جویی کند.

برای همین هم کالاهای وارداتی به سه دسته، ضروری، زاید و مضر تقسیم شده و وزارت بازرگانی گفته است که واردات کالاهایی که در فهرست زاید و مضر قرار بگیرند، محدود و ممنوع خواهد شد.

دولت اعلام کرده که واردات از این پس از طریق صدور ایران کد و به وسیله تشکل "مجمع واردات "صورت خواهد گرفت که زیر مجموعه اتاقی بازرگانی ایران نیست.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران در واکنش به تصمیم دولت گفته بود: "حتما هر گونه تشکل مرتبط با تجارت کشور باید در اتاق بازرگانی ایران ثبت شود."

آقای نهاوندیان گفته که "اعمال هر گونه محدودیتی در بخش تجارت که شکل انحصارگرانه داشته باشد، نادرست خواهد بود و یکباره فعالان اقتصادی را با عملیات غافگیرانه مواجه کردن به صلاح نیست."

مطالب مرتبط