چین درصدد مقابله با تورم کالاهای مصرفی است

چین
Image caption در ۱۰ روز اول ماه نوامبر، میانگین بهای عمده فروشی برخی از سبزیجات در چین بیش از شصت درصد افزایش داشت

ون جیابائو، نخست وزیر چین، می گوید در حالی که قیمت مواد خوراکی در این کشور در مقایسه با یک سال پیش ۱۰ درصد افزایش داشته است، دولتش تدابیری را برای مهار تورم در دست تهیه دارد.

در حال حاضر تورم سالانه در چین نزدیک به چهار و نیم درصد است که در دو سال گذشته بالاترین نرخ تورم در این کشور محسوب می شود.

بهای کالا به لحاظ سیاسی برای چین اهمیت دارد چون خانواده های کم درآمدتر حدود نیمی از درآمد خود را صرف هزینه غذا می کنند.

آقای ون در مورد این که مهار تورم به چه صورت خواهد بود جزئیاتی ارائه نداد اما یکی از روزنامه های چین گزارش کرده است که تدابیر در نظر گرفته شده احتمالا شامل تعیین سقف برای بهای مواد غذایی، پرداخت یارانه و جریمه برای محتکران باشد.

در همین حال، ارزش سهام در بازار بورس شانگهای طی چهار روز نزدیک به ۱۰ درصد سقوط داشته که ناشی از نگرانی در مورد بالا رفتن نرخ بهره های بانکی بوده است.

افزایش دردناک قیمت ها

بانک خلق چین، در واکنش به فشارهای تورمی در این کشور نرخ بهره بانکی را به طور غیر منتظره در ماه اکتبر بالا برد.

در ماه اکتبر بهای کالای مصرفی از سه و شش دهم درصد در ماه سپتامبر به چهار و چهار دهم درصد افزایش یافت که در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.

در ۱۰ روز اول ماه نوامبر، میانگین بهای عمده فروشی برخی از سبزیجات در چین بیش از شصت درصد افزایش داشت.

نخست وزیر چین در بیانیه ای که امروز، هفده نوامبر منتشر کرد، گفت: "به تامین بازار مواد غذایی و تقاضا و بهای مواد غذایی توجه اساسی خواهد شد چون این موضوعات با نیازهای اولیه همه مردم مرتبط است."

درآمد آسان

مشکلات ناشی از تورم و همزمان با آن خطر بروز ناآرامی های مدنی نیز در پس انتقاد اخیر چین از سیاست افزایش نقدینگی خزانه داری آمریکا بوده است.

سیاست افزایش نقدینگی دولت آمریکا تهدیدی است برای ارزش دلار و تضعیف آن که باعث می شود صادرات به آمریکا در رقابت با کشورهای دیگر موقعیت برتر خود را از دست بدهد.

اما برای حفظ ارزش دلار در برابر یوآن و رقابتی ماندن صادرات چین، بانک خلق چین باید مداخله کند و دلار بیشتری خریداری کند و یوان بیشتری بفروشد.

اما فروش بیشتر یوآن این خطر را به همراه دارد که افزایش نقدینگی به تورم در این کشور دامن زند و همین طور باعث شود بهای ملک و سهام در چین به طور بی رویه و ناگهانی سیر صعودی را در پیش بگیرد.

مطالب مرتبط