مهاجران برزیلی به خانه بر می‌گردند

کلادیو کوستا دو اولیویرا
Image caption کلادیو می گوید شرایط زندگی در ایرلند، طوری است که دیگر ارزش ماندن ندارد

در دهه ۱۹۹۰، ‌شهر گورت در غرب ایرلند شاهد موجی از مهاجرت برزیلی ها بود؛ مهاجرانی که بسیاری از آنان برای کار در صنایع گوشت به این شهر آمده بودند.

اقتصاد ایرلند در طول دهه بعد از آن رو به رشد بود، بنابراین روند مهاجرت به شهر گورت هم رو به فزونی گذارد تا جایی که تقریبا نیمی از جمعیت این شهر برزیلی های مهاجر شدند.

ولی با آغاز رکود اقتصادی ایرلند -و وعده هایی که در مورد رشد اقتصادی برزیل در سال های آینده داده می شود- مهاجران برزیلی در حال ترک این شهر و بازگشت به کشورشان هستند.

نیمی از برزیلی های شهر گورت تاکنون این شهر را ترک کرده اند. کارخانه گوشت این شهر اکنون به مکانی متروک تبدیل شده است. آنچه از این منطقه باقی مانده، تابلوهایی است که به دو زبان انگلیسی و پرتغالی در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد.

به این شهر رفتم و با گروهی از مهاجران برزیلی گفتگو کردم.

"بخور و نمیر"

"کلادیو کوستا دو اولیویرا"، یک برزیلی اهل ایالت توکانتینز در مرکز برزیل، چهار سال پیش به گورت آمد.

شش ماه بعد، دوست دخترش "دیانا سوزا دو باسوس" به او محلق شد و یک سال بعد پسرشان ماتئوس به دنیا آمد.

کلادیو و دیانا قصد داشتند که در ایرلند بمانند تا پسرشان بزرگتر شود و انگلیسی یاد بگیرد،‌ ولی رکود ناگهانی در اقتصاد، برنامه آنها را عوض کرد.

آنها هم جزو برزیلی هایی هستند که از سازمان جهانی مهاجرت خواسته اند هزینه بلیت آنها را برای بازگشت به برزیل پرداخت کند.

بعد از انجام کارهای مختلف - از بنایی گرفته تا مراقبت از اسب - کلادیو پول کافی پس انداز کرد و توانست یک مکانیکی باز کند.

ولی به مرور مشتریان او کمتر و کمتر شد، تا جایی که مجبور شد مغازه اش را تعطیل کند. این موضوع برای بسیاری از کسب و کارهای دیگر نیز اتفاق افتاد.

Image caption ادریمارا مارتینز می گوید امکاناتی که پسر معلولش در ایرلند از آن برخوردار است، در برزیل برایش فراهم نمی شود

کلادیو می گوید: "زندگی ما واقعا بخور و نمیر شده بود، چرا که هزینه ها بالا رفته بود. ما اجاره بسیار بالایی می دادیم. بیمه ماشین هم ماهی ۲۶۰ یورو شده بود. وضعیت اینجا طوری است که دیگر ارزش ماندن را ندارد."

او ادامه می دهد:‌ "زمانی بود که برزیلی ها پول خوبی اینجا در می آوردند. ولی دیگر چنین چیزی نیست."

او اکنون در این فکر است که با برادرش در برزیل یک مکانیکی باز کند.

امکانات ویژه

"ادریمارا مارتینز" هم مهاجر دیگری است که دو سال پیش از یکی از ایالت های مرکزی برزیل به ایرلند و شهر گورت مهاجرت کرده است.

او می گوید که هیچوقت دوران طلایی این شهر را ندیده است.

ادریمارا که برای امرار معاش خانه های مردم را تمیز می کرد، اکنون هر ماه تنها می تواند هزینه های اولیه اش را تامین کند.

هر چند او جزو برزیلی هایی است که پول زیادی در این شهر کسب نکردند، ولی چیزی که او به دست آورد، برای زندگی اش بسیار مهم بوده است.

گابریل، پسر او، که دچار معلولیت است اکنون در این شهر تحت مراقبت است. ادریمارا هرگز نمی توانست در برزیل چنین شرایطی برای پسرش فراهم کند.

او می گوید:‌ "گابریل امروز چیزهایی دارد که در برزیل هرگز نداشت؛‌ از جمله فیزیوتراپی و آب درمانی. زندگی در برزیل خیلی سخت است ولی اینجا همه با ما خوبند. گابریل هم همه نیازهایش برآورده می شود."

با این وجود، ادریمارا برای آینده خانوده اش نگران است.

دولت ایرلند اعلام کرده که سال آینده، بودجه خدمات اجتماعی و آموزشی را شش میلیارد یورو کاهش می دهد.

آموزش

Image caption گیلسین می گوید برای مهاجران برزیلی که تحصیلات ندارند، ایرلند جای بهتری است

"گیسلین مورا دونز" در تنها فروشگاه مواد غذایی گورت که هنوز بسته نشده،‌ کار می کند.

او سه سال است که در ایرلند زندگی می کند و خاطراتی از دوران طلایی این شهر دارد، دورانی که در این فروشگاه سه نفر دیگر کار می کردند.

از آن هنگام، میزان فروش این فروشگاه ۴۰ درصد کاهش داشته است و تنها دو نفر به کار در آن مشغولند.

هر چند گیسلین هموطنان خود را می بیند که به برزیل بر می گردند، ولی هنوز خوشبین است و می گوید تا زمانی که کار و شغل دارد در این شهر می ماند.

او نسبت به آنچه شکوفایی اقتصادی برزیل خوانده می شود،‌ خوشبین نیست.

او می گوید: "شنیدم که وضع برزیل خوب است و شرایط بهتر شده. کسب و کار هم هست. ولی خیلی از مردم فراموش کرده اند که برزیل فقط برای کسانی که تحصیلات دارند کشور خوبی است زیرا حتی اگر بخواهید به عنوان نظافتچی کار کنید باید دوره آموزشی بگذرانید."

به گفته گیسلین:‌ "بسیاری از برزیلی هایی که در گورت هستند، سطح تحصیلات بالایی ندارند. پس بهتر است همینجا بمانیم و زبان انگلیسی مان را بهتر کنیم تا وقتی به برزیل بر می گردیم بتوانیم آینده بهتری داشته باشیم."

مطالب مرتبط