توزیع بنزین سهمیه ای در آذر ماه هم ادامه می یابد

بنزین سهمیه ای
Image caption ارائه بنزین به صورت سهمیه بندی قرار بود در پاییز امسال پایان یابد

ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت ایران اعلام کرده که سهمیه بنزین خودروها های شخصی برای آذر ماه ثابت مانده و سهمیه هر خودرو همچنان۶۰ لیتر در ماه خواهد بود.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که چهار ماه تا پایان سال خورشیدی باقی مانده و قرار است دولت برنامه حذف یارانه ها را اجرا کند.

برخی پیش بینی ها حاکی از آن بود که دولت از ابتدای آذر ماه برنامه حذف یارانه ها را شروع کند اما ادامه توزیع بنزین سهمیه ای برای یک ماه آینده و برنامه ناروشن دولت در حذف یارانه ها، ابهامهای زیادی ایجاد کرده است.

محمد رویانیان رئیس ستاد حمل و نقل سوخت گفته که "سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت ها برای آذر ماه در پی درخواست این ستاد و کارگروه حمل و نقل از رئیس جمهور ثابت در نظر گرفته شده است."

در عین حال آقای رویانیان احتمال داده که تغییراتی در قیمت و نحوه عرضه بنزین مطابق برنامه حذف یارانه ها در آذر ماه ایجاد شود.

به گفته رئیس ستاد حمل ونقل و سوخت اگر طرح حذف یارانه ها در آذرماه به اجرا گذاشته شود، "موجودی بنزین ذخیره شده در کارت سوخت با قیمت های یارانه ای هر لیتر یکصد تومان عرضه خواهد شد."

برنامه سهمیه بندی بنزین سه سال پیش آغاز شد و دولت بنزین را به دو قیمت دولتی (سهمیه ای) و آزاد در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای یکصدتومان و هر لیتر بنزین آزاد چهارصد تومان است.

توزیع بنزین سهمیه ای هم از طریق کارت هایی سوخت صورت می گیرد که در اختیار صاحبان خودروها قرار گرفته است.

بنابر گزارش های رسمی، بیشتر از ۱۷ میلیون کارت سوخت بین صاحبان خودروها و موتورسیکلت ها توزیع شده است و استفاده از بنزین سهمیه ای فقط از طریق این کارتها امکانپذیر است.

هدف از اجرای برنامه سهمیه بندی بنزین، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق، اعلام شده بود و اجرای این برنامه با وجود مشکلاتی که داشت، تا حدودی موفقیت آمیز بود و ایران توانست مصرف بنزین را کنترل کند.

در حال حاضر میانگین مصرف روزانه بنزین حدود ۶۷ میلیون لیتر در روز است. تولید بنزین در پالایشگاهها در حد ۴۳ میلیون لیتر در روز است و تا مدتی پیش بقیه نیاز کشور یعنی حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین روزانه خارج وارد می شد.

اما به دلیل تشدید تحریم ها ایران تصمیم گرفت تا با استفاده از پتروشیمی ها، بقیه بنزین مصرفی خود را نیز از داخل تامین می کند. وزارت نفت می گوید که پتروشیمی ها بیشتر از این میزان نیاز بنزین تولید می کنند و بنزینی از خارج وارد نمی شود.