اتحادیه اروپا کمک به پرتغال را تکذیب کرد

Image caption اتحادیه اروپا چند ماه پیش ده ها میلیارد دلار به یونان کمک کرد

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا، این خبر که پرتغال نیز از این اتحادیه کمک مالی دریافت خواهد کرد را رد کرده است.

وی گزارش های منتشر شده در این باره را کذب توصیف کرده است.

برخی گزارش ها حاکی از این بوده که دولت سوسیالیستی پرتغال در نظر دارد که مانند جمهوری ایرلند از اتحادیه اروپا کمک مالی کلانی درخواست کند.

دولت پرتغال نیز این خبر را رد کرده است.

دولت خوزه سوکراتس لایحه بودجه سال آینده پرتغال را با هدف کاهش کسری بودجه کشورش از هفت و سه دهم درصد به چهار و و شش دهم درصد تولید ناخالص داخلی تهیه کرده است.

قرار است پارلمان پرتغال روز شنبه (۲۷ نوامبر)، درباره این لایحه که شامل برنامه ریاضتی گسترده ای است، رای گیری کند.

این برنامه طی روزهای اخیر اعتصاب عمومی در پرتغال را در پی داشته که خدمات شبکه راه آهن، حمل و نقل شهری، پروازها، جمع آوری زباله، خدمات درمان و بهداشت و بانک ها را مختل کرده است.

دولت پرتغال می خواهد نگرانی بین المللی در مورد حجم هزینه و کسری بودجه این کشور را با توسل به سیاست کاهش دستمزد کارکنان بخش دولتی، متوقف کردن افزایش حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات مرتفع کند.

از آنجا که اصلی ترین حزب مخالف دولت در پرتغال گفته است مانع از تصویب بودجه پیشنهادی دولت نمی شود، کارشناسان معتقدند که برنامه ریاضتی دولت با سهولت در پارلمان تصویب خواهد شد.

خوزه لوئیس رودریگز زاپاته رو، نخست وزیر اسپانیا، نیز می گوید کشورش برای کاهش کسری بودجه و احیای اقتصاد نیازی به کمک اتحادیه اروپا ندارد.

وی دریافت هرگونه کمک از اتحادیه اروپا را به طور کامل رد کرده است.

مشکلات مالی کشورهای اروپایی این هفته نیز سیر نزولی ارزش یورو را در پی داشت، به طوری که نرخ برابری واحد پول اتحادیه اروپا سه درصد دیگر در برابر دلار آمریکا کاهش یافت.

مطالب مرتبط