نهاوندیان: در مذاکره هسته ای باید به دنبال لغو تحریم ها باشیم

نهاوندیان
Image caption رئیس اتاق بازگانی ایران می گوید که تحریم سیاسی است ولی آثار آن اقتصادی است

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران از مذاکره کنندگان ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک خواسته که لغو همه تحریم ها را در نظر داشته باشند.

آقای نهاوندیان در "سمبنار بررسی تنگناهای تجاری در شرایط تضییقات بانکی و بین المللی" گفته که "باید لغو همه تحریم های اقتصادی به عنوان یک اصل غیرقابل صرفنظر مورد توجه مذاکره کنندگان ما قرار بگیرد."

این سخنان با اعلام تاریخ برگزاری مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی همزمان شده است. قرار است ایران روز دوشنبه و سه شنبه هفته آِینده (5 و 6 دسامبر) با گروه 5+1 در ژنو در باره برنامه هسته ای مذاکره کند.

"سمینار بررسی تنگناهای تجاری در شرایط تضییقات بانکی و بین المللی" از سوی کنفدراسیون صادرات و اتاق بازرگانی ایران برگزار شده تا راههای عبور از مشکلات ناشی از تحریم ها را بررسی کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در این سمینار گفت که تحریم، اقدامی سیاسی است "اما آثار اقتصادی دارد و با توجه به ریشه سیاسی آن باید حتما اقدامات سیاسی برای لغو این تحریم ها صورت بگیرد."

آقای نهاوندیان در عین حال گفت که "مدیران اقتصادی وظیفه دارند که آثار تحریم ها را به حداقل برسانند."

اتاق بازرگانی ایران مهمترین نهاد بخش خصوصی ایران است که در آن تولید کنندگان و صادرکنندگان عضویت دارند.

اتاق بازرگانی ایران بارها نسبت به عواقب تحریم ها ابراز نگرانی کرده و معتقد است که آثار اقتصادی تحریم ها زیاد است اما مقامات دولتی بارها تاکید کرده اند که تحریم ها هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور نداشته است.

در چند سال گذشته با توجه به تنگتر شدن حلقه تحریم ها، مشکلات زیادی برای تجار ایرانی ایجاد شده است. مشکلات بانکی و انتقال پول یکی از مهمترین موانعی است که دست و پای صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی را بسته است.

علاوه بر تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت، ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم یک رشته تحریم های یکجانبه را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

این تحریم ها نه تنها مشکلاتی را در معاملات موسسات تجاری و مالی این کشورها با ایران ایجاد کرده، بلکه باعث شده است تا شرکت ها در شمار دیگری از کشورها نیز در روابط خود با جمهوری اسلامی محدودیت هایی قایل شوند.

از جمله، بانکهای بین المللی ایران را در فهرست تحریم ها قرار داده اند و از همکاری با ایرانیان خودداری می کنند و تجار ایرانی که زمانی برای دور زدن تحریم ها از طریق شرکت هایی در دوبی فعالیت های بانکی خود را انجام می دادند اکنون ناچار شده اند راههای دیگری را دنبال کنند.

آقای نهاوندیان می گوید "بسیاری از راهکارهایی که ما می جوئیم شاید قابل اعلام عمومی نباشد و لازم نیست آنها را مطرح کنیم."

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، واحدهایی برای مشاوره و اطلاع رسانی در باره تحریم ها راه اندازی شده که به افراد متقاضی مشاوره می دهند.

آقای نهاوندیان می گوید که برخی روش ها قابل تعمیم است که یکی از موارد آنها روش پرداخت نقدی است که "خیلی از بازرگانان ما به روش نقدی روی آورده اند."

مشکلاتی بانکی که ایران با آن مواجه شده بسیار گسترده است ولی به گفته آقای نهاوندیان "هنوز بانکهایی آماده کارکردن با بنگاههای ایرانی هستند و استفاده از پول ملی متقابل با برخی کشورها شروع شده است."

ایران برای رفع مشکلات انتقال پول و عدم همکاری بانک های بین المللی، راههای مختلفی را امتحان کرده و آخرین مورد آن تلاش برای استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری بین کشورهاست.

تجربه تحریم ها به سالها پیش بر می گردد زیرا کوتاه مدتی پس از انقلاب سال 1357 محدودیت هایی از سوی آمریکا علیه ایران وضع شد اما فتح الله کیومرث کرمانشاهی، معاون کمک های تجاری سازمان توسعه و تجارت، می گوید که "مباحث تحریم و تشدید آنها طی ماههای گذشته ابعاد گسترده و وسیعی داشته است."

به گفته معاون سازمان توسعه تجارت، برای عبور از تحریم ها، برنامه ها و راهکارهایی را وزارت بازرگانی با همکاری بخش خصوصی تهیه و تدوین کرده است اما از آنجا که به محض اعلام شیوه مقابله با تحریم ها، "کسانی مشکلات جدیدی در این بخش به وجود آورده اند بنابر این، پیشنهادات و راهکارها اعلام نمی شود."

مطالب مرتبط