تحریم‌های تازه آمریکا علیه چند شرکت در ارتباط با ایران

Image caption استوارت لیوی، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی، در تحریم ایران نقش مهمی ایفا می کند

وزارت دارایی آمریکا ۱۰ شرکت و پنج مدیر آنها را به اتهام ارتباط با خطوط کشتی رانی و بانک ملت ایران تحریم کرده است.

دولت آمریکا خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی و بانک ملت را پیشتر به اتهام پشتیبانی از برنامه "تسلیحات کشتار جمعی" ایران و انتقال محموله های نظامی این کشور تحریم کرده بود.

شرکت انرژی پرل که به گفته وزارت دارایی ایالات متحده در مالزی ثبت شده و به یکی از موسسه های زیرمجموعه بانک ملت وابسته است، روز سه شنبه به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شد.

مقام های آمریکایی فردی بنام علی افضلی که از وی به عنوان مدیر شرکت انرژی پرل نام می برند را نیز تحریم کرده اند.

شرکت خدمات انرژی پرل که به گفته مقام های آمریکایی به شرکت انرژی پرل وابسته است هم به فهرست تحریم های یکجانبه واشنگتن اضافه شده است.

بر اساس بیانیه وزارت دارایی آمریکا، هشت شرکت تحریم شده دیگر در "جزیره مان" به ثبت رسیده اند.

مان، از جزایر نیمه خودمختار در دریای ایرلند، بین بریتانیا و ایرلند واقع شده است.

این جزیره دارای پارلمان و دولت محلی مستقل است، اما از بسیاری جهات از جمله سیاست خارجی وابسته به دولت بریتانیاست.

مقام های وزارت دارایی آمریکا گفته اند تا زمانی که ایران از شرکت های "صوری" برای "فعالیت های غیرقانونی" خود استفاده می کند، این شرکت ها تحریم خواهند شد.

ایران تحریم های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد را غیرقانونی می داند و می گوید که خط مشی اتمی این کشور را تغییر نمی دهد.

دولت آمریکا در اواخر ماه اکتبر هم ۳۷ "شرکت صوری" در اروپا و پنج شهروند ایران را به اتهام ارتباط با خطوط کشتیرانی ایران تحریم کرده بود.

Image caption رئیس اتاق بازگانی ایران: تحریم سیاسی است ولی آثار آن اقتصادی است

این در حالیست که یکی از مقام های جمهوری اسلامی از مذاکره کنندگان ایران با قدرت های بزرگ خواسته که لغو همه تحریم ها را در نظر داشته باشند.

رئیس اتاق بازگانی ایران می گوید که تحریم سیاسی است ولی آثار آن اقتصادی می باشد.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران در "سمینار بررسی تنگناهای تجاری در شرایط تضییقات بانکی و بین المللی" گفته که "باید لغو همه تحریم های اقتصادی به عنوان یک اصل غیرقابل صرفنظر مورد توجه مذاکره کنندگان ما قرار بگیرد."

این سخنان با اعلام تاریخ برگزاری مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای غربی همزمان شده است.

قرار است ایران در روزهای ششم و هفتم دسامبر در ژنو سوئیس با گروه پنج به علاوه یک درباره برنامه هسته ای خود مذاکره کند.

در چند سال گذشته با توجه به تنگتر شدن حلقه تحریم ها، مشکلات زیادی برای تجار ایرانی ایجاد شده است. مشکلات بانکی و انتقال پول یکی از مهمترین موانعی بوده که دست و پای صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی را بسته است.

علاوه بر تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت، ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم یک رشته تحریم های یکجانبه را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته اند.

این تحریم ها نه تنها مشکلاتی را در معاملات موسسات تجاری و مالی این کشورها با ایران ایجاد کرده، بلکه باعث شده است تا شرکت ها در شمار دیگری از کشورها نیز در روابط خود با جمهوری اسلامی محدودیت هایی قایل شوند.

مطالب مرتبط