مخالفت ایران با درخواست تعلیق غنی سازی اورانیوم

سلطانیه
Image caption آقای سلطانیه گفت که ایران با تعلیق غنی سازی موافق نیست

علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، درخواست برای توقف غنی سازی اورانیوم را غیرقانونی دانسته و گفته است که این کشور با آن موافق نیست و آن را خارج از ماموریت قانونی آژانس می داند.

آقای سلطانیه که روز جمعه دوازهم آذر (سوم دسامبر) در نشست شورای حکام سخن می گفت، با شرحی از پرونده هسته ای ایران در سالهای اخیر، قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل را فاقد توجیه حقوقی دانست و گفت که این قطعنامه ها "نمی تواند اجرا شود."

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که مواردی نظیر "غنی سازی و ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین، مطرح کردن موارد ادعایی در باره ابعاد نظامی به طور خاص موشک ها و مواد با قابلیت انفجار زیاد به بهانه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و یا پروتکل الحاقی"، از جمله مواردی است که "ایران بر اساس دلایل قانونی مکتوب، موافق با آن نیست و آنها را خارج از ماموریت قانونی آژانس می داند."

این سخنان در حالی مطرح شده است که قرار است بعد از چهارده ماه، ایران هفته آینده با کشورهای 5 +1 مذاکره کند. این مذاکرات در روز های 6 و 7 دسامبر در ژنو، سوئیس، برگزار می شود.

در حالی که کشورهای گروه 1+5 بر تبعیت ایران از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف برخی برنامه های هسته ای این کشور، به خصوص غنی سازی اورانیوم، تاکید داشته اند، مقامات جمهوری اسلامی این برنامه ها را قابل مذاکره ندانسته اند.

مقامات جمهوری اسلامی بر غیر نظامی بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید داشته اند و گفته اند که غنی سازی اورانیوم حق انکار ناپذیر ایران، به عنوان یکی از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - است.

آقای سلطانیه گفت که پس از هشت سال بازرسی مستمر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی "هیچ مدرکی دال بر انحراف مواد هسته ای به اهداف نظامی یافت نشده است" و همین امر "منحصرا صلح آمیز بودن را ثابت می کند."

به گفته نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در سالهای گذشته اقداماتی را "بنا به درخواست آژانس به عنوان اقدامات داوطلبانه به منظور تسهیل فرآینده راستی آزمایی انجام داده است."

به گفته آقای سلطانیه، "گزارشهای مدیران کل قبلی و کنونی (آژانس بین المللی انرژی اتمی) هیچ مدرکی دال بر انحراف مواد و فعالیت های هسته ای ایران به سمت اهداف ممنوع وجود نداشته است."

آخرین مذاکرات ایران و کشورهای گروه 1+5 در سطح مقامات ارشد در ماه اکتبر سال گذشته برگزار شد و به گفته منابع خبری غربی، انتظار می رود در گفتگوهای هفته آینده، نمایندگان کشورهای گروه 1+5 نیز حضور داشته باشند.

کشورهای گروه 1+5 انتظار دارند برنامه های هسته ای ایران محور مذاکرات هفته آینده را تشکیل دهد، اما برخی مقامات ایران خواستار قرار گرفتن مجموعه ای از موضوعات مختلف در دستور کار این مذاکرات بوده اند.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران در باره دستور کار مذاکرات گفته است که "یکی از موضوعاتی که در آغاز این گفتگو ها انجام خواهد شد تعیین دستور کار این مذاکرات خواهد بود."

به گفته آقای متکی، "مشکلات و موضوعاتی که امروز در صحنه جهانی وجود دارد، نیازمند گفتگو و مذاکره است و همواره جمهوری اسلامی ایران از این ظرفیت برخوردار بوده است."

سوای اختلافاتی که در باره دستور کار مذاکرات وجود دارد، ایران بارها از این که بخشی از اطلاعات مربوط به فعالیت های اتمی این کشور توسط آژانس به صورت علنی منتشر شده، انتقاد کرده است.

به گفته آقای سلطانیه "اطلاعات محرمانه ای که آژانس از طریق پروژه های همکاری فنی یا بازرسی دریافت می کند باید حفظ شوند."

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی می گوید که "آژانس سازمان اطلاعاتی نیست و هیچ حقی ندارد که در امور داخلی کشورها از جمله سیاست، برنامه و فعالیت های هسته ای مداخله کند و امنیت ملی آنها را به خطر افکند."

در پی خودداری ایران از تعلیق غنی سازی، پرونده ایران از آژانس به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد شد و در این مدت این شورا چندین قطعنامه تنبیهی علیه ایران تصویب کرده است.

آقای سلطانیه گفت که موضوع پرونده هسته ای ایران باید از دستور کار شورای حکام خارج شود زیرا به گفته وی، سیاست "هویچ و چماق" یا "تحریم و مذاکره" محکوم به شکست است.

مطالب مرتبط