کلینتون خواهان 'اعتمادسازی' از سوی ایران شد

Image caption آمریکا نگران مقاصد هسته ای ایران است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که در آینده امکان موافقت ایالات متحده با غنی سازی اورانیوم در ایران وجود دارد، اما تاکید کرده که تحقق این امر منوط به شرایطی است.

خانم کلینتون روز جمعه (سوم دسامبر) در منامه، پایتخت بحرین، در مصاحبه ای اختصاصی با بی بی سی گفت که جمهوری اسلامی به اندازه ای اعتماد جامعه بین المللی را جلب نکرده که با غنی سازی اورانیوم در ایران موافقت شود.

اورانیوم با غلظت بالای ۹۰ درصد در ساخت بمب اتمی کاربرد دارد. آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته ای متهم کرده اند.

اما مقام های جمهوری اسلامی برنامه اتمی ایران را صلح آمیز و غنی سازی اورانیوم در داخل کشور را حق مسلم ایران می دانند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت در آینده امکان موافقت ایالات متحده با برنامه غنی سازی اورانیوم ایران وجود دارد، اما آن را مشروط به برقراری اعتماد بین ایران و قدرت های بزرگ دانست.

هیلاری کلینتون گفت: "پس از آنکه ثابت کردند می توانند این کار (غنی سازی) را به طور مسوولانه و مطابق تعهدات بین المللی خود انجام دهند، می توانند در تاریخی در آینده غنی سازی کنند."

وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته ای گروه پنج به علاوه یک با ایران، گفت که این کشور "اعتماد حامیان قدیمی و متحدان یا آن کشورهایی که ایران را باور می کردند را از دست داده است."

هیلاری کلینتون همچنین ابراز امیدواری کرد که ایران به خاطر دور تازه تحریم ها "به طور جدی" درباره برنامه اتمی اش مذاکره کند.

قرار است که دوره تازه مذاکرات قدرت های بزرگ با هیات ایرانی در روزهای ششم و هفتم دسامبر در ژنو سوئیس برگزار شد.

در همین رابطه، علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، درخواست ها برای توقف غنی سازی اورانیوم را رد کرده و آن را خارج از ماموریت قانونی آژانس دانسته است.

آقای سلطانیه که روز جمعه در نشست شورای حکام آژانس با شرحی از پرونده هسته ای ایران در سال های اخیر، قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد را فاقد توجیه حقوقی دانست و گفت که این قطعنامه ها "نمی تواند اجرا شود."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ماه گذشته خود اعلام کرد ایران دست کم ۳۱۸۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت سه و نیم درصد و حدود ۳۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد تولید کرده است.

نماینده ایران در آژانس گفت پس از هشت سال بازرسی مستمر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی "هیچ مدرکی دال بر انحراف مواد هسته ای به اهداف نظامی یافت نشده است" و همین امر "منحصرا صلح آمیز بودن را ثابت می کند."

تازه ترین گزارش آژانس که ۲۴ نوامبر به رسانه ها درز کرد، از امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی می کند و خواهان تعامل "جدی" جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس در این باره می شود.

آژانس نوشت که در مراکز هسته ای اعلام شده ایران مواد هسته ای مورد بهره برداری نظامی قرار نگرفته، اما "ایران به اندازه لازم همکاری نکرده تا آژانس بتواند تایید کند که تمام مواد هسته ای در ایران در فعالیت های صلح آمیز مورد استفاده قرار می گیرد."

مطالب مرتبط