به روز شده:  17:39 گرينويچ - سه شنبه 14 دسامبر 2010 - 23 آذر 1389

اقتصاد ایران

چند نقطه به جای رشد اقتصادی در گزارش بانک مرکزی ایران

پالایشگاه

در گزارش تازه بانک مرکزی ایران برای دومین سال متوالی جای رشد اقتصادی خالی است و نشان می دهد که سال گذشته به اندازه درآمدهای نفتی، از خارج کالا وارد شده است.

بانک مرکزی در گزارش "نماگرهای اقتصادی" بهار امسال به جای میزان رشد اقتصادی مانند دو سال گذشته نقطه چین گذاشته است.

این بخش نشان دهنده رونق یا رکود اقتصادی کشور است و از این طریق می توان عملکرد اقتصادی دولت را ارزیابی کرد.

"نماگرهای اقتصادی" بانک مرکزی هر سه ماه یکبار و به صورت فصلی منتشر می کند و در آن تصویر اقتصاد ایران بدون شرح و تفسیری فقط به صورت آمار و ارقام ارائه می شود اما در دو سال گذشته بخش حساب های ملی خالی مانده است.

در حسابهای ملی میزان رشد اقتصادی و سهم هر یک از بخش های نفت، کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات مشخص می شود. در این بخش هزینه های مصرفی بخش دولتی و خصوصی و میزان سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشخص می شود.

بانک مرکزی درست در دوره ای آمار رشد اقتصادی را منتشر نکرده که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که اقتصادی کشور در شرایط رکود قرار دارد و رشد اقتصادی به زیر یک درصد سقوط کرده است.

دولت می گوید که هیچ رکودی در کشور اتفاق نیفتاده اما عدم انتشار آمار از سوی بانک مرکزی این گمان را تقویت کرده که دولت مانع از انتشار این آمار شده است.

آخرین آماری که از رشد اقتصادی ایران منتشر شده، مربوط به فصل تابستان سال ۱۳۸۷ است که ۲.۴ درصد بود. این رقم نسبت به سال ۱۳۸۶ که رشد اقتصادی ایران ۶.۷ درصد بود، به کمتر از یک سوم رسیده بود.

گزارشهای غیررسمی نشان می دهد که رشد اقتصادی در سال گذشته خورشیدی کمتر از یک درصد بوده است و به عقیده برخی کارشناسان، علت اصلی عدم انتشار آمار مربوط به رشد اقتصادی، همین کاهش شدید رشد اقتصادی است.

این در حالی است که بر اساس برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، که سال گذشته دوره اجرای آن به پایان رسید، قرار بود رشد اقتصادی کشور به طور متوسط سالانه هشت درصد باشد.

مساوی شدن درآمدهای نفتی با واردات

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که تولید نفت ایران که در در چهار سال گذشته رو به کاهش بوده و در بهار امسال به سه میلیون و ۵۲۲ هزار بشکه در بهار امسال رسیده است.

نمابر اقتصادی بهار سال ۱۳۸۹

در سال گذشته خورشیدی، درآمدهای نفتی ایران بیشتر از ۶۶ میلیارد دلار بوده و به همین میزان کالا از خارج وارد شده است

خبر کامل را بخوانید

بنابر این گزارش تولید نفت در چهار سال گذشته ۵۳۰ هزار بشکه از تولید نفت ایران کم شده است. در همین حال صادرات نفت ایران نیز به یک میلیون و ۹۹۷ هزار رسیده است که نسبت به چهار سال پیش ۴۸۹ هزار کاهش نشان می دهد.

نیمی از چاه های نفت ایران نیمه دوم عمر خود را سپری می کنند و تولید نفت آنها به دلیل افت فشار ، هر سال کاهش می یابد. برآورد مرکز پژوهشهای مجلس ایران نشان می دهد که به دلیل این مشکل، سالانه حدود ده درصد از تولید نفت ایران کاهش می یابد.

درآمدهای نفتی ایران در طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ که دولت در اختیار محمود احمدی نژاد بوده، ایران بیشتر از ۳۴۶ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است که ۲۸۸ میلیارد دلار آن صرف واردات کالا شده است.

البته در این مدت درآمدهای غیر نفتی نیز رشد داشته که البته بخشی از آن مربوط به کالاهای حاصل از نفت و گاز و پتروشیمی بوده است.

واردات کالا در سالهای گذشته همواره در حال افزایش بوده اما گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که در سال گذشته خورشیدی، که درآمدهای نفتی ایران بیشتر از ۶۶ میلیارد دلار بود، به همان اندازه (یعنی بیش از ۶۶ میلیارد دلار) کالا از خارج وارد شده است.

چنین وضعیتی در سالهای گذشته کم سابقه است و کمتر پیش آمده که معادل درآمدهای نفتی، کالا از خارج وارد شود.

ایران همواره سعی کرده تا سطح تولید خود را حفظ کند اما در سالهای اخیر به دلیل افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران به خاطر پرونده هسته ای، جذب سرمایه و تکنولوژی در صنعت نفت به شدت دشوار شده است و ادامه این وضعیت می تواند مشکلات تولید و صادرات نفت ایران را دو چندان کند.

صنعت ساختمان نیز که در سه سال گذشته با رکود مواجه بوده، همچنان تا رسیدن به وضعیت سابق فاصله دارد اما گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده روند رو به رشدی در زمستان سال گذشته و بهار امسال داشته است.

کارشناسان اقتصادی می گویند که بخشی از این رشد مربوط به مسکن مهر است که دولت برای رونق بخشیدن به بخش مسکن آن را در دستور کار قرار داده است و بانک ها را واداشته تا بخشی از سرمایه خود را در این بخش هزینه کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.