به روز شده:  16:02 گرينويچ - شنبه 18 دسامبر 2010 - 27 آذر 1389

اقتصاد ایران

سهمیه بنزین خودروهای شخصی ده لیتر کم شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت ایران سهمیه بنزین خودروهای شخصی را در دی ماه ۵۰ لیتر اعلام کرده که نسبت به ماه قبل ده لیتر کمتر است.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که حدود سه ماه تا پایان سال خورشیدی باقی مانده و قرار است دولت برنامه حذف یارانه ها را اجرا کند.

محمد رویانیان رئیس ستاد حمل و نقل سوخت در باره احتمال حذف یارانه ها در روزهای آینده گفته که تصمیم این ستاد مغایرتی با برنامه حذف یارانه ها ندارد و "ممکن است سهمیه اختصاص داده شده یا قیمت ها تغییر کند."

برنامه سهمیه بندی بنزین سه سال پیش آغاز شد و دولت بنزین را به دو قیمت دولتی (سهمیه ای) و آزاد در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای یکصدتومان و هر لیتر بنزین آزاد چهارصد تومان است. هنوز مشخص نیست که بعد از حذف یارانه، این ماده سوختی به چه قیمتی در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

توزیع بنزین سهمیه ای از طریق کارت های سوخت صورت می گیرد که در اختیار صاحبان خودروها قرار گرفته است.

بنزین سهمیه ای

در ماههای گذشته سهمیه هر خودروی شخصی شصت لیتر در ماه بود

بنابر گزارش های رسمی، بیشتر از ۱۷ میلیون کارت سوخت بین صاحبان خودروها و موتورسیکلت ها توزیع شده است و استفاده از بنزین سهمیه ای فقط از طریق این کارتها امکانپذیر است.

هدف از اجرای برنامه سهمیه بندی بنزین، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق، اعلام شده بود و اجرای این برنامه با وجود مشکلاتی که داشت، تا حدودی موفقیت آمیز بود و ایران توانست مصرف بنزین را کنترل کند.

در حال حاضر میانگین مصرف روزانه بنزین حدود ۶۷ میلیون لیتر در روز است. تولید بنزین در پالایشگاهها در حد ۴۳ میلیون لیتر در روز است و تا مدتی پیش بقیه نیاز کشور یعنی حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین روزانه خارج وارد می شد.

اما به دلیل تشدید تحریم ها ایران تصمیم گرفت تا با استفاده از پتروشیمی ها، بقیه بنزین مصرفی خود را نیز از داخل تامین می کند. وزارت نفت می گوید که پتروشیمی ها بیشتر از این نیاز بنزین تولید می کنند و بنزینی از خارج وارد نمی شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.