تورم در ایران دوباره دو رقمی شد

بازار

بانک مرکزی ایران گزارش داده که نرخ تورم در آذر ماه بعد از هفت ماه دو باره دو رقمی شده است.

بنابر این گزارش، نرخ تورم در آذر ماه به ۱۰.۱ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم در اردیبهشت امسال یک رقمی شده و در مرداد به کمترین میزان خود یعنی ۸.۸ رسیده بود، اما از اواخر تابستان دوباره آهنگ صعودی آغاز کرد و اکنون باز دورقمی شده است.

دو رقمی شدن نرخ تورم با حذف یارانه ها همزمان شده است. دو هفته پیش دولت با تاخیری نه ماهه سرانجام برنامه حذف یارانه ها را به اجرا گذاشت.

اکثر اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند که یکی از پیامدهای اجرای این برنامه، افزایش قیمت ها و تشدید تورم باشد اما بین مقامات دولتی و کارشناسان بر سر میزان تورم حاصل از این برنامه اختلاف نظر وجود دارد.

در پی حذف یارانه مواد سوختی، قیمت برخی مواد نظیر گازوئیل بیشتر از ۲۱ برابر شده و از ۱۶.۵ تومان به ۳۵۰ تومان در هر لیتر افزایش پیدا کرده است.

قیمت بنزین هفت برابر شده و از یکصد تومان در هر لیتر به ۷۰۰ تومان رسیده و قیمت هر مترمکعب گاز خودرو (سی ان جی) نیز با هفت و نیم برابر افزایش از ۴۰ تومان در هر مترمکعب به ۳۰۰ تومان رسیده است.

بنابر قیمت های جدید، قیمت گاز طبیعی از حدود ده تومان به ۷۰ تومان، هر کیلووات ساعت برق، بسته به میزان مصرف، از حدود ۱۶ تومان به ۲۷ تا ۲۱۰ تومان و آب از هر مترمکعب به ۲۸۳ تومان افزایش پیدا کرده است.

با افزایش قیمت ها، مصرف برخی مواد سوختی نظیر گازوئیل و بنزین کاهش پیدا کرده اما هنوز آثار این افزایش قیمت در کالاهای دیگر بروز نکرده است.

تب قیمت ها

دولت برای کنترل قیمت ها بیشتر از ده هزار بازرس را به کار گمارده و بنابر گزارش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، در هفتاد روز گذشته یک و نیم میلیون بازرسی برای کنترل قیمت ها صورت گرفته است.

بنابر این گزارش، در این بازرسی ها ۱۲۶ هزار مورد تخلف کشف شده است.

سازمان تعزیرات حکومتی نیز برای مقابله با افزایش سریع قیمت ها فعال شده و دولت هشدار داده است که فروشندگانی که کالاها را به قیمت هایی بیش از قیمت مصوب بفروشند، به دادگاه معرفی خواهند شد.

بر اساس قانون حذف یارانه ها، دولت برای دو ماه (دی و بهمن) مبلغ ۸۹ هزار تومان به حساب بیشتر از ۶۰ میلیون ایرانی واریز کرده است. مجموع پولی که برای دو ماه به حساب ایرانیان واریز شده، حدود شش هزار میلیارد تومان (شش میلیارد دلار) است.

در دو هفته گذشته بعد از شروع برنامه حذف یارانه ها تعداد زیادی از مردم به بانکها مراجعه کرده و یارانه های نقدی خود را برداشت کرده اند.

این نگرانی همواره وجود داشته که پرداخت یارانه های نقدی به افزایش نقدینگی منجر شود و آتش تورم را شعله ور کند.

گزارش ها نشان می دهد که قیمت سکه از دو هفته پیش و زمان شروع اجرای برنامه حذف یارانه ها، به شدت افزایش یافته است.

بخشی از این افزایش قیمت با بالا رفتن قیمت طلا در بازار جهانی ارتباط دارد اما آهنگ رشد قیمت سکه در بازار تهران بسیار بیشتر از بازار جهانی بوده است.

قیمت هر سکه طلا در دو هفته گذشته و از زمان شروع برنامه حذف یارانه ها نزدیک به بیست هزار تومان افزایش پیدا کرده و به حدود ۳۶۶ هزار تومان رسیده است.

به نظر کارشناسان اقتصادی، افزایش نقدینگی و بالا رفتن تقاضای داخلی برای خرید طلا یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن قیمت سکه در بازار تهران بوده است.

برخی شواهد نشان می دهد که بخشی از یارانه نقدی توزیع شده روانه بازار سکه و طلا شده است و به عقیده کارشناسان اگر دولت برنامه ای برای جذب این نقدینگی نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که با افزایش تقاضا برای خرید سکه و طلا، این بازار با التهاب مواجه شود.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که با آنکه دولت برنامه گسترده ای را برای کنترل قیمت کالاها به اجرا گذاشته و سعی در جلوگیری از افزایش شدید قیمت ها داشته، ظاهرا سیر صعودی قیمت ها آغاز شده است.

مطالب مرتبط