رکورد بهای مواد غذایی در جهان شکسته شد

افزایش بهای مواد غذایی
Image caption افزایش بهای مواد غذایی یک بار دیگر برای افراد کم درآمد خطر آفرین شده است

ارقام جدید اعلام شده توسط سازمان ملل متحد نشان می دهد که بهای جهانی مواد غذایی در ماه دسامبر به بالاترین حد خود رسیده است.

بنا به شاخص بهای مواد غذایی سازمان خوار و بار جهانی (فائو)، افزایش شدید بهای شکر، غلات، نفت و گوشت باعث شد که میانگین هزینه مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین حد خود برسد.

قبل از این، بالاترین شاخص بهای مواد غذایی سازمان ملل مربوط به سال ۲۰۰۸ بود. در این سال، افزایش شدید بهای مواد غذایی باعث بروز شورش های گسترده در شماری از کشورهای جهان شد.

اندرو واکر، گزارشگر بی بی سی در امور اقتصادی، می گوید افزایش بهای مواد غذایی یک بار دیگر برای افراد کم درآمد خطر آفرین شده است.

تا کنون وضعیت به بدی وضعیت بحرانی سال ۲۰۰۸ که به شورش های گسترده انجامید، نرسیده است.

بهای مواد غذایی پایه، مانند غلات بالاست؛ اما نه به اندازه سال ۲۰۰۸. بر اساس آماری که منتشر شده، بیشترین افزایش بها را شکر و انواع روغن های نباتی داشته اند.

با این حال، یکی از مقام های سازمان خوار و بار جهانی هشدار داده است که اگر افزایش بهای مواد غذایی پایه به همین منوال ادامه یابد ممکن است برای کشورهای کم درآمد غیرقابل تحمل شود.

بهای نفت

در همین حال، سازمان بین المللی انرژی سازمان ملل (IEA)، هشدار داده است که با توجه به بهای کنونی نفت این خطر وجود دارد که بحران مالی ۲۰۰۸ بار دیگر تکرار شود.

فاتح بیرول، عالی رتبه ترین کارشناس اقتصادی سازمان بین المللی انرژی، به بی بی سی گفت با توجه به این که قیمت هر بشکه نفت خام به نود دلار رسیده است، جهان تا رسیدن به شرایط سال ۲۰۰۸ (که به گفته او شرایطی فاجعه بار بود)، فاصله چندانی ندارد.

سازمان بین المللی انرژی می گوید بهای بالای نفت، وضعیت اقتصادی سال ۲۰۱۱ را با خطر مواجه کرده است.

به گفته این سازمان، واردات نفت برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، در سال گذشته به ۷۹۰ میلیارد دلار رسید.

سازمان بین المللی انرژی می گوید این رقم پنج دهم درصد از تولید ناخالص داخلی این کشورهاست.

کارشناس ارشد اقتصادی این سازمان گفت نفت کالای وارداتی اصلی تمام کشورهای در حال توسعه است.

او در گفتگو با بی بی سی توضیح داد که بهای نفت نقش تعیین کننده ای در هزینه های شخصی افراد و هزینه های عمومی کشورها دارد.

فاتح بیرول گفت: "اگر بهای نفت بالاتر رود روی همه چیز از تراز تجاری تا هزینه خانوارها تاثیر می گذارد."

آقای بیرول افزود که این شرایط روی بودجه خانوارها فشار می آورد و باعث تورم اقتصادی بیشتر می شود.

سازمان بین المللی انرژی (IEA)، در دهه ۱۹۷۰ به عنوان ناظر انرژی در کشورهای غربی تاسیس شد تا با نفوذ رو به رشد سازمان اوپک مقابله کند.

اوایل هفته جاری بهای نفت خام سبک به بالاترین حد خود در ۲۷ ماه گذشته رسید اما اکنون به بشکه ای ۸۸ دلار و ۹۸ سنت بازگشته است. بهای نفت خام سبک برنت در حال حاضر ۹۲ دلار و ۸۳ سنت است.

کشورهای عضو سازمان اوپک از بهای اخیر نفت نگران نبوده اند و به نظر نمی رسد که در صدد تغییر بهای نفت صادراتی خود باشند.

در حالی که بهای بالای نفت، پول بیشتری را به کشورهای صادرکننده سرازیر کرده است، دشوار شدن شرایط زندگی برای مشتریان نفت ممکن است باعث خشم گسترده آنها شود.

آقای بیرول به شماره امروز (۵ ژانویه)، روزنامه بریتانیایی فایننشیال تایمز گفت: "صادرکنندگان نفت به مشتریانی نیاز دارند که اقتصاد سالم دارند اما بهای بالای نفت که اکنون شاهد آن هستیم باعث بیمار شدن اقتصاد کشورهای وارد کننده نفت شده و در نهایت سفارش نفت را کاهش می دهد."

مطالب مرتبط