مشارکت بی پی در بهره برداری از منابع نفتی روسیه در قطب شمال

بی پی
Image caption قرارداد بی پی با روسنفت نخستین خبر خوش برای این شرکت پس از حادثه نشت نفت در خلیج مکزیک است

شرکت های بی پی و روسنفت با امضای قراردادی، از مشارکت خود در اکتشاف و استخراج منابع انرژی در فلات قاره قطب شمال روسیه خبر داده اند.

این دو شرکت اعلام کردند از دانش و تجربه یکدیگر برای بهره برداری از منابع عظیم نفت و گاز در فلات قاره قطبی روسیه استفاده خواهند کرد.

بر اساس معامله انجام شده، روسنفت روسیه مالک ۵ درصد از سهام بی پی می شود و در عوض نه و نیم درصد از سهام خود را به این شرکت واگذار می کند.

این نخستین معامله عمده بی پی پس از حادثه نشت نفت در خلیج مکزیک است که میلیاردها دلار به این شرکت ضرر زد.

ارزش سهام واگذار شده بی پی در معامله با روسنفت حدود ۸ میلیارد دلار عنوان شده است.

به گفته رابرت پستون، سردبیر اقتصادی بی بی سی، مدیران بی پی به این معامله به عنوان نخستین خبر خوش پس از بحران خلیج مکزیک نگاه می کنند.

او می افزاید به علت شفاف نبودن معاملات در روسیه، این قرارداد جنجال برانگیز خواهد بود.

باب دادلی، مدیرعامل بی پی، با تاریخی دانستن قرارداد امضا شده با روس نفت گفت: "این قرارداد منحصر بفرد روابط طولانی مدت و استراتژیک ما را با بزرگ ترین کشور تولیدکننده انرژی های هیدروکربنی تحکیم می کند."

منطقه ای که بر اساس این قرارداد مورد اکتشاف و استخراج قرار خواهد گرفت، شامل ۱۲۵ هزار کیلومتر مربع از مناطق دریای کارای جنوبی در شمال سیبری است.

بی پی و روسنفت همچنین درباره تاسیس مرکز فناوری قطبی در روسیه به توافق رسیده اند.

این مرکز با همکاری موسسه های تحقیقاتی روسیه و سایر کشورها به مطالعه فناوری های جدید برای استخراج منابع هیدروکربنی قطب شمال خواهد پرداخت.

مطالب مرتبط