انتخابات اتاق بازرگانی ایران برگزار شد

حق نشر عکس isna

هفتمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن سراسر ایران روز چهارشنبه، ۲۳ فوریه (چهارم اسفند) برگزار شد.

بر اساس گزارش‌ها، یک هزار و ۲۸۸ نفر نامزد هفتمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن در شهرهای مختلف ایران بوده‌اند. انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم ۱۳۸ نفر نامزد داشت که از بین آنها ۴۰ نفر انتخاب می‌شوند.

یک روز پیش از برگزاری این انتخابات، انجمن نظارت بر انتخابات اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معاون کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در شهرهای ساری، مشهد، ارومیه، کرج، بوشهر، خرم‌آباد، اصفهان، اردبیل، قزوین و شیراز به تعویق افتاده است.

محمد رضا بهزادیان، رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی، استقبال از هفتمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن را کمتر از دوره‌های پیشین ارزیابی کرد و یادآور شد که رد صلاحیت چندین نفر از افرادی که نامزد این انتخابات شده بودند، دلیل اصلی به تعویق افتادن انتخابات در این ۱۰ شهر بوده و باعث شده است که تعداد نامزدهای انتخابات در این شهرها به حد نصاب نرسد."

آقای بهزادیان که از جمله افرادی است که صلاحیتش برای نامزدی انتخابات اخیر اتاق بازرگانی و صنایع و معادن رد شده است، تصریح کرد که "در جریان انتخابات روز چهارشنبه، نظارت کافی بر روند رأی‌گیری وجود نداشت و با آن که تبلیغات از ۲۴ ساعت قبل از برگزاری انتخابات ممنوع است، برخی نامزدها حتی در طول رأی‌گیری هم مشغول تبلیغ بودند."

در عین حال، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که در جریان انتخابات روز چهارشنبه، برخی از نامزدها به ارسال پیامک‌های تبلیغی "همراه اول" در ارتباط با این انتخابات اعتراض داشتند. مدیرعامل شرکت "همراه اول" یکی از نامزدهای انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران است.

آقای بهزادیان همچنین گفت: "دست‌اندرکاران انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، شیوه شمارش آرا را هم از کامپیوتری به دستی تغییر داده‌اند که خواندن آرا را مشکل می‌کند و تردیدهایی را در نتیجه نهایی به وجود می‌آورد."

به گفته کارشناسان، رقابت اصلی در این انتخابات، برای حضور در هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران است. این اتاق ۶۰ نماینده دارد که ۴۰ نماینده آن از بخش خصوصی و ۲۰ نماینده از طرف دولت انتخاب می‌شوند.

هم اکنون، محمد نهاوندیان از چهره‌های نزدیک به اصولگرایان، ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران را به عهده دارد و انتخاب او در دور قبل انتخابات این اتاق به ۲۷ سال ریاست علینقی خاموشی پایان داد.

در بیشتر سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران عمدتا در اختیار محافظه‌‌کاران، به خصوص نزدیکان حزب مؤتلفه اسلامی بوده است.

با این حال، به باور کارشناسان، نمی‌توان توقع زیادی از تغییر مدیران اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران داشت، زیرا این نهاد اصولا اختیارات چندانی ندارد؛ به خصوص که نزدیک به ۷۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار دولت است و بخش عمده‌ای از بقیه فعالیت‌های اقتصادی هم به کشاورزی، ساختمان و خرده‌فروشی اختصاص دارد که سهمی در اتاق بازرگانی ندارند.

اتاق بازرگانی ایران نزدیک به ۲۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد و داشتن کارت عضویت معتبر و حداقل سه سال سابقه فعالیت اقتصادی از شرایط شرکت در انتخابات آن است. این نهاد با حضور نمایندگان دولت و بخش خصوصی و به منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن فعالیت می‌کند.

همکاری با دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های وابسته به دولت یا تحت نظارت آن و شهرداری‌ها از جمله ارائه مشاوره در زمان تهیه لوایح و مقرراتی که با امور بازرگانی و صنایع و معادن ارتباط دارد، از وظایف این نهاد به شمار می‌رود.

اتاق بازرگانی ایران مهمترین نهاد بخش خصوصی ایران است. مقامات این نهاد همواره از آنچه دخالت دولت در امور این نهاد می‌خوانند شکایت داشته‌اند.

نتایج هفتمین دوره انتخابات اتاقهای بازگانی ایران، بزودی اعلام می‌شود.

مطالب مرتبط