ایران تصمیم عربستان به افزایش تولید نفت را عجولانه خواند

Image caption ایران از عربستان به خاطر افزایش صادرات نفت انتقاد کرده است.

ایران نسبت به افزایش تولید صادرات نفت از سوی عربستان، واکنش نشان داده و اعلام کرده که این کار باعث سفته بازی در بازار نفت خواهد شد.

مسعود میرکاظمی وزیر نفت ایران تصمیم عربستان برای افزای صادرات نفت را "عجولانه و شتابزده" خوانده و گفته که "کشورهای عضو اوپک باید از اتخاذ تصمیمات فردی پرهیز کنند."

آقای میرکاظمی گفته که "عرضه نفت مازاد عربستان به بازار منجر به افزایش حجم ذخایر و در نتیجه سودجویی برخی افراد و سفته بازی در بازارهای جهانی می شود."

در پی بروز بحران در منطقه خاورمیانه و ناآرامی های لیبی، گزارشها حاکی است که عربستان که بزرگترین تولید کننده نفت عضو اوپک است، صادرات نفت خود را افزایش داده است.

لیبی از جمله کشورهای نفت خیز عضو اوپک است که درگیر بحران سیاسی است و همین مسئله به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی منجر شده است.

از زمان وقوع ناآرامی ها در کشورهای عربی، قیمت نفت رو به افزایش گذاشته و با گسترده شدن بحران و درگیر شدن لیبی و چند کشور دیگر منطقه، قیمت نفت به بالاترین حد خود در دو سال و نیم گذشته رسیده است.

قیمت متوسط نفت اوپک که در تا حدود دو ماه پیش یعنی اوایل سال میلادی جاری کمتر از 90 دلار در هر بشکه بود اکنون به بیش از 111 دلار در هر بشکه رسیده است.

بنابر گزارش اوپک، میزان نفت صادراتی لیبی یک میلیون و 170 هزار بشکه در روز است و نگرانی از کاهش و متوقف شدن صادرات نفت آن کشور و ادامه ناآرامی ها در سایر کشورهای منطقه، قیمت نفت را افزایش داده است.

افزایش شدید قیمت نفت در روزهای اخیر به این نگرانی دامن زده که ادامه این روند ممکن است سرعت رشد اقتصاد جهانی را که تازه از وضعیت رکود خارج شده را دوباره کند کند.

كارشناسان مى گويند وضعیت اقتصاد جهانى امسال نسبت به سال ۲۰۰۸ در وضعيتى شكننده قرار دارد و در صورتى كه قيمت نفت به ۱۴۰ دلار برسد، کشورهای وارد کننده توان خرید آن را نخواهند داشت.

در پی بالا رفتن سریع قیمت نفت، برخی گمانه زنی ها حاکی از آن بود که اوپک برای بررسی افزایش سریع بهای نفت، نشست اضطراری تشکیل دهد اما واکنش های اعضای اوپک احتمال برگزاری چنین جلسه ای را کاهش داده است.

محمد علی خطیبی نماینده ایران در هیات عامل اوپک به خبرگزاری دولتی این کشور، ایرنا در باره برگزاری نشست فوق العاده گفته که "اعضای اوپک برای هر گونه اقدامی نیاز به شرایط با ثبات در بازار و آمارهای دقیق تقاضا و ذخیره سازی دارند."

به گفته آقای خطیبی، به رغم ناآرامی های سیاسی در لیبی و معلق ماندن برخی پروژه های تولید نفت شرکت های بین المللی در این کشور نفت کافی در بازار جهانی موجود است.

گرچه بالا بودن بهای نفت، درآمد بیشتری برای صادرکنندگان به همراه می آورد، اما کارشناسان انرژی می گویند که اوپک به این موضوع توجه دارد که افزایش قیمت نفت ممکن است خروج اقتصاد جهانی از رکود را با مشکل مواجه کند.

مطالب مرتبط