تداوم اعتراض‌ها به بهای گاز خانگی در ایران و چاره‌جویی دولت

حق نشر عکس shana
Image caption مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته است که مشترکان می توانند قبض گازشان را در دو یا سه قسط بپردازند

با ادامه اعتراض‌ها به قیمت گاز و نحوه محاسبه آن در ایران، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته است که هر مشترک بخش خانگی می‌تواند با ارائه درخواست به ادارات شرکت ملی گاز ایران، بهای گاز مصرفی خود را در دو تا سه قسط پرداخت کند.

قانون هدفمند کردن یارانه ها از اواخر آذر سال گذشته در ایران اجرا شد که با فصل سرما و افزایش طبیعی مصرف خانگی گاز در بیشتر مناطق این کشور همزمان بود و باعث شد مبالغ قابل پرداخت در اولین قبض‌های گاز پس از آغاز اجرای این قانون، چشمگیر باشد.

فخرالدین حیدری، نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه در تذکری شفاهی به رئیس جمهوری و وزیر نفت ایران در صحن علنی مجلس، گفت: "افزایش ناگهانی، بسیار نامعقول و غیرقانونی قیمت گاز در سراسر کشور، به ویژه در مناطق محروم و سردسیر، نگرانی شدید و عمومی را در بین مردم به وجود آورده است."

دولت ایران قرار بود آزادسازی قیمت‌ها را بطور تدریجی و در مدت ۵ سال انجام دهد تا از افزایش ناگهانی هزینه های زندگی جلوگیری شود، امابه گفته آقای حیدری، اینطور نشده است.

شهاب‌الدین صدر، رئیس جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه هم گفته است: "قیمت گاز با انتقاد و اعتراض‌هایی همراه بوده و لازم است که دولت و وزارت نفت این موضوع را بررسی کنند."

در عین حال، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از جواد اوجی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، اعلام کرد که مشترکان گاز در بخش خانگی، در ماه‌های دی و بهمن بیشترین میزان مصرف را داشته‌اند."

آقای اوجی گفته است که هزینه گاز مصرفی ۸۵ درصد مشترکان بخش خانگی حداکثر ۳۸ هزار تومان در ماه است، اما ۷۰ درصد مشترکان تاکنون قبض های گاز خود را پرداخت کرده‌اند.

با توجه به گرم شدن هوا در فصل‌های بهار و تابستان، انتظار می‌رود که هزینه گاز مصرف‌کنندگان خانگی در ماه‌های آینده کمتر شود.

طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، شرکت ملی گاز ایران باید تعرفه‌های جدیدی را برای محاسبه قیمت گاز در ۷ ماه گرم سال اعلام کند.

این احتمال مطرح است که با توجه به اعتراض‌های اخیر به بهای بالای گاز در آخرین قبض‌های صادرشده، تعرفه جدید قیمت گاز در ماه‌های آینده، کاهش یابد.

در قبض‌هایی که بر اساس تعرفه ۵ ماه سرد سال صادر شده‌اند، میانگین قیمت هر مترمکعب گاز برای بخش خانگی ۷۰ تومان، بخش نیروگاهی ۸۰ تومان، بخش صنعتی ۷۰ تومان، کسبه و خدمات تجاری ۱۰۰ تومان، بخش کشاورزی و دامپروری ۶۰ تومان و موارد دیگر شامل فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، مساجد و امثال آن ۶۰ تومان در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط