پرتغال به طور رسمی تقاضای کمک مالی کرد

فرناندو تیشرا دو شانتوش حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر دارایی پرتغال، امروز در بوداپست همتایان خود را در جریان وضعیت اقتصادی و سیاسی فعلی کشورش قرار می دهد.

پرتغال به طور رسمی از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول خواسته است برای نجات اقتصاد این کشور از بحران، ده‌ها میلیارد دلار کمک کنند.

اولی رن، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا، پیش از آغاز کار نشست وزرای دارایی منطقه یورو در مجارستان، گفت درخواست پرتغال پنجشنبه شب (۷ آوریل)، تسلیم مقام‌های این دو نهاد شده است.

بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده اند که پرتغال برای بازسازی اقتصاد خود، که به شدت زیر بار وام‌های بزرگ خارجی است، به بیش از صد میلیارد دلار نیاز دارد.

پرتغال سومین کشور عضو اتحادیه اروپاست که طی یک سال اخیر مجبور به در خواست کمک نقدی بزرگ از اتحادیه اروپا شده است.

پیش از پرتغال، یونان و ایرلند برای نجات اقتصاد خود، کمک‌های بزرگ مالی درخواست کردند.

فشار بر دولت ژوزه سوکراتش، کفیل نخست وزیری پرتغال، برای حل بحران اقتصادی این کشور، زمانی به اوج خود رسیدکه بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره را بعد از سه سال افزایش داد.

وزرای دارایی هفده کشور منطقه یورو در نشست روز جمعه (هشتم آوریل)، تصمیم می‌گیرند چه مقدار و با چه شرایطی به این کشور کمک مالی کنند.

گزارش ها حاکی است که بسته نجات مالی پرتغال بیش از صد و ده میلیارد دلار ارزش خواهد داشت، اما این کشور مجبور خواهد بود برای دریافت این کمک تن به شرایط سختی بدهد.

شان فنینگ، گزارشگر بخش اروپا در بی بی سی، می گوید آلمان از جمله کشورهای منطقه یورو است که حتما از پرتغال خواهد خواست متعهد شود برنامه های گسترده‌ای برای صرفه جویی اقتصادی اجرا کند.

انتظار می رود که فرناندو تیشرا دو شانتوش، وزیر دارایی پرتغال، در نشست بوداپست همتایان خود را در جریان وضعیت اقتصادی و سیاسی فعلی کشورش قرار دهد.

اما به گفته گزارشگر بخش اروپا در بی بی سی، پرتغال به لحاظ سیاسی در بلاتکلیفی به سر می برد.

دولت فعلی (دولت اقلیت سوسیالیست)، ماه گذشته نتوانست طرح کاهش بودجه خود را به تصویب پارلمان این کشور برساند و به همین دلیل استعفاد داد، اما تا برگزاری انتخابات در ماه ژوئن، حکومت این کشور را در دست خواهد داشت.

به همین دلیل اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول درباره این که این دولت به چه نحو قادر خواهد بود با اطمینان به وام دهندگان اروپایی خود تعهد بدهد، تردید دارند.

گزارشگر بی بی سی پیش بینی می کند که به زودی هیئت های کمیسیون اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا از پرتغال دیدن خواهند کرد.

مطالب مرتبط