تلاش ایران برای ساخت 'خط لوله گاز اسلامی'

گاز حق نشر عکس 1sna
Image caption ایران امیدوار است بخشی از گاز خود را از طریق خط لوله اسلامی به اروپا صادر کند

در پی کنار گذاشته شدن ایران از خط لوله ناباکو، این کشور به دنبال ایجاد خط لوله ای است که گاز خود را از طریق عراق و سوریه به کنار دریای مدیترانه برساند.

جواد اوجی معاون وزیر نفت ایران به خبرگزاری مهر گفته که نشست مسئولان سه کشور ایران، عراق و سوریه در هفته آخر اسفند سال گذشته در تهران برگزار شده و قرار است در چند هفته آینده عراق میزبان دور بعدی مذاکرات سه جانبه گازی باشد.

این خط لوله که از آن به عنوان "خط لوله گاز اسلامی" نام برده می شود، یک هزار و پانصد کیلومتر طول دارد و گاز را از میدان گازی پارس جنوبی به دمشق خواهد برد.

طول خط لوله در عراق 490 کیلومتر و در سوریه حدود 600 کیلومتر خواهد بود.

ظرفیت این خط لوله 110 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است و ایران می گوید که تا سال 2020 نیاز کشورعراق ده تا پانزده میلیون متر مکعب، سوریه پانزده تا بیست میلیون متر مکعب و لبنان پنج تا هفت میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

ظرفیت این خط لوله بسیار بیشتر از نیاز سه کشور است و ایران امیدوار است که بتواند از این مسیر برای انتقال گاز خود به اروپا استفاده کند.

هزینه این خط لوله دو و نیم میلیارد دلار برآورد شده است.

تصمیم به ایجاد این خط لوله بعد از آن گرفته شد که ایران تابستان دو سال پیش از خط لوله ناباکو کنار گذاشته شد. قرار است خط لوله ناباکو گاز دریای خزر و خاورمیانه را از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی منتقل کند.

توافقنامه ساخت این خط لوله سه هزار و سیصد کیلومتری تابستان دو سال پیش با حضور نخست وزیران بلغارستان، رومانی، مجارستان و اتریش، در آنکارا امضاء شد.

ایران که امیدوار بود به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان در این خط لوله سهم داشته باشد، حتی به مراسم امضای توافقنامه ساخت این خط لوله در ترکیه، دعوت نشد.

مهمترین مسئله این بود که روابط ایران بر سر پرونده هسته ای با غرب به شدت تیره است و کشورهای اروپایی حاضر نیستند در چنین طرح مهمی با ایران همکاری کنند و سهمی از این پروژه را به این کشور بدهند.

مطالب مرتبط