برق دوباره در ایران گران شد

خط انتقال برق حق نشر عکس 1
Image caption وزارت نیرو برای دومین بار در چهار ماه گذشته، قیمت برق را افزایش داده است

وزارت نیروی ایران گزارش داده که قیمت برق دوباره افزایش پیدا کرده و بر اساس آن خانوارها برای هر کیلووات ساعت باید بین ۳۰ تا ۷۵۰ ریال اضافه بر قیمت قبلی بپردازند.

محمد بهزاد معاون وزیر نیرو گفته که بخش دولتی نیز برای هر کیلووات ساعت باید ده ریال اضافه بپردازد ولی از قیمت برق بخش کشاورزی برای هر کیلووات ساعت ۳۰ ریال کم شده و تعرفه بخش صنعت نیز ثابت مانده است.

الگوی مصرف برق که تا پیش از این ۲۰۰ کیلووات ساعت در یک ماه بود و اگر خانواری این الگو را رعایت می کرد، پول کمتری بابت پرداخت می کرد با گرم شدن هوا این رقم برای هفت ماه اول سال جاری به ۳۰۰ کیلوات ساعت افزایش پیدا کرده است.

قیمت برق به صورت منطقه ای و پلکانی محاسبه می شود و چنانچه مشترکان بیشتر از میزان متوسط تعیین شده (الگوی مصرف)، برق مصرف کنند باید قیمت بیشتری بپردازند.

معاون وزیر نیرو می گوید که بنابر تعرفه های جدید کسانی که ماهانه تا یکصد کیلووات ساعت برق مصرف کنند به ازای هر کیلووات ساعت ۳۰۰ ریال پرداخت می کنند که نسبت به ماه آخر سال گذشته، ۳۰ ریال افزایش پیدا کرده است و قیمت برق برای مازاد مصرف تا ۲۰۰ کیلووات ساعت نیز از هر کیلووات ساعت ۳۲۰ به ۳۵۰ ریال و برای مصارف ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلووات ساعت نیز به ازای هر کیلووات ساعت از ۷۲۰ به ۷۵۰ ریال رسیده است.

بنابر محاسبه وزارت نیروی ایران، مشترکان مناطق عادی ماهانه بین شش هزار و ۷۵۰ ریال تا ده هزار ریال نسبت به سه ماه سال گذشته باید پول بیشتری بابت مصرف برق همان مقدار برق پرداخت کنند.

البته به مشترکان پرمصرف هشدار داده شده که اگر الگوی مصرف را رعایت نکنند قیمت هر کیلووات برق مصرفی شان تا دو هزار و ۱۵۰ ریال افزایش پیدا می کند.

قیمت برق حدود چهار ماه پیش وقتی طرح حذف یارانه ها به اجرا گذاشته شد، چندین برابر شد و اکنون وزارت نیرو مرحله دیگری از افزایش قیمت های برق را به اجرا گذاشته است.

چهار ماه پیش وزارت نیرو حداقل قیمت هر کیلوات ساعت برق را ۲۷ تومان تعیین و اعلام کرد کسانی که بیشتر از ۶۰۰ کیلووات ساعت برق در ماه مصرف کنند باید برای اضافه مصرف خود برای هرکیلووات ساعت ۲۱۰ تومان بپردازند.

نرخ هر کیلووات ساعت برق تا پیش حذف یارانه ها ۱۶.۵ تومان بود ولی در اولین مرحله از برنامه حذف یارانه ها، قیمت هر کیلووات ساعت برق برای خانوارهای پرمصرف تقریبا دوازده برابر شد.

این رقم برای مصرف کنندگان معمولی که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می کنند بیشتر از ۸۰ تومان برای هر کیلووات ساعت بود.

این رقم با توجه به قیمت های تازه، بیشتر از هزینه تولید برق است که دولت آن را ۷۷ تومان برای هر کیلووات ساعت اعلام کرده است.

قیمت برق در حالی افزایش می یابد که با گرم شدن هوا، مصرف برق نیز نسبت به ماههای سرد سال بیشتر می شود.

آقای بهزاد گفته که الگوی مصرف برق در فصل سرد سال ۲۰۰ کیلووات ساعت است که ۳۰ کیلووات ساعت برای روشنایی، ۷۰ کیلوات برای مصرف برخ یخچال، ۳۰ کیلووات برای تلویزیون و لوازم صوتی، ۷۰ کیلووات ساعتب رای مصارف دیگر نظیر ماشین لباسشویی و جارو برقی بود و در فصل گرم ۱۰۰ کیلووات ساعت برای لوازم سرمایشی به الگوی مصرف اضافه شده است.

معاون وزیر نیرو به شهروندان تهرانی پیشنهاد کرده که برای مدیریت مصرف به جای کولر گازی از کولر آبی استفاده کنند.

ایران در سالهای گذشته چندین بار در تابستان دورههای خاموشی را پشت سر گذاشته است و این نگرانی وجود دارد که دوباره این وضع شود.

مطالب مرتبط