حراج دوباره طلا بعد از رکورد قیمت سکه در ایران

عرضه سکه و شمش در بانک کارگشایی حق نشر عکس mehr
Image caption بانک مرکزی ایران برای کنترل قیمت سکه، برای دومین هفته متوالی از طریق بانک کارگشایی سکه حراج می کند

در پی افزایش قیمت سکه بانک ملی ایران اعلام کرده که برای دومین هفته متوالی برای کنترل قیمت ها، شمش و سکه طلا حراج می کند.

حسین دشتی سخنگوی بانک ملی ایران به خبرگزاری فارس گفته که از "ابتدای هفته آینده حراج فوق العاده بانک کارگشایی آغاز می شود."

بانک کارگشایی که زیر مجموعه بانک ملی ایران است، کار حراج و توزیع سکه و شمش طلا را به عهده دارد.

هفته گذشته بعد از افزایش شدید قیمت طلا بانک مرکزی ایران تصمیم گرفت که برای "ایجاد تعادل در معاملات" شمش و سکه طلا حراج کند.

باوجود آنکه در یک هفته گذشته سکه و شمش حراج شده اما گزارشها نشان می دهد که تلاش بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه بی نتیجه بوده است.

بنابر گزارشها، هر قطعه سکه طلا بهار آزادی طرح قدیم تا ۴۶۰ و هر قطعه سکه طلا بهارآزادی طرح جدید نیز ۴۲۷ هزار تومان معامله شده است.

هر نیم سکه بهارآزادی نیز به قیمت ۲۱۰ هزارتومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به قیمت ۱۳۰ تومان در بازار خرید و فروش می شود.

از ابتدای سال جاری قیمت سکه طلا رو به افزایش بوده و باوجود حراج سکه از سوی بانک کارگشایی، گزارشها نشان می دهد که تب خرید طلا فروکش نکرده و قیمت سکه همچنان رو به افزایش است.

آقای دشتی گفته که بانک کارگشایی طی هفته گذشته بر اساس نوسان بازار قیمت تعیین کرده است و پائین ترین قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید ۴۰۲ هزار و ۳۰۰ تومان و بالاترین قیمت آن ۴۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است. هر نیم سکه در بالاترین قیمت ۲۰۸ هزار تومان و هر ربع سکه نیز در بالاترین قیمت ۱۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته شده است.

در هفته گذشته بانک کارگشایی شمش طلا نیز حراج می کرد که بالاترین قیمت آن ۵۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و پائین ترین قیمت آن ۴۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.

بانک مرکزی ایران در دوره های گذشته هر وقت که قیمت طلا در بازار به شدت افزایش پیدا می کرد، از طریق بانک کارگشایی وارد عمل می شد و با حراج قیمت ها را کنترل می کرد اما این بار نتوانست تعادلی در قیمت ها ایجاد کند.

بنابر گزارش ها بانک مرکزی روزانه بین ده تا پانزده هزار قطعه سکه از طریق بانک کارگشایی عرضه کرده است.

افزایش قیمت طلا در بازار ایران بعد از بالا رفتن قیمت این فلز قیمتی در بازارهای جهانی شروع شد اما کارشناسان می گویند که شدت افزایش قیمت در بازارهای داخلی بسیار بیشتر از قیمت آن در بازارهای بین المللی بوده است.

افزایش تقاضا یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت طلا در بازار ایران بوده است و کارشناسان می گویند که سرمایه های سرگردان در بازار به سمت طلا سرازیر شده و همین مسئله به افزایش قیمت دامن زده است.

مطالب مرتبط