مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک در تهران برگزار شد

عکس از خبرگزاری شانا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از راست: دبیر کل اوپک، وزیر نفت ایران و نماینده ایران در هیات عامل اوپک در مراسم سالگرد تاسیس این سازمان در تهران

مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تهران برگزار شد و تمبر یادبود پنجاهمین سالگرد تاسیس این سازمان با حضور دبیر کل اوپک، امضا شد.

عبدالله البدری دبیر کل اوپک، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران و رئیس فعلی سازمان اوپک به همراه نماینده ونزوئلا در سازمان صادرکنندگان نفت در این مراسم حضور داشتند.

آقای البدری در این مراسم، تولید فعلی اوپک را نزدیک به سی میلیون بشکه نفت در روز اعلام کرد و گفت که سازمان کشورهای صادرکننده نفت، به تلاش برای کنترل بازار نفت ادامه خواهد داد.

محمدعلی خطیبی، نماینده ایران در هیات عامل اوپک، در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک گفته است که در طول تاریخ اوپک از دهه ۷۰ میلادی تا کنون اوپک نقش موثر خود را در بازارهای نفت حفظ کرده است.

آقای خطیبی گفته است که آخرین نمونه آن در سال ۲۰۰۸ بود که یکی از عمیق ترین بحران های نفت در جهان حاکم شد و قیمت ها کاهش یافت که اوپک با کاهش ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای از تولید خود توانست ثبات را به بازار برگرداند.

اوپک به لحاظ حقوقی یک سازمان بین المللی و دولتی در زمینه نفت است.

کشورهای ایران، الجزایر، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوادور، آنگولا و ونزوئلا اعضای اوپک هستند.

مقر بین‌المللی اوپک در زمان تاسیس در سال ۱۳۳۹ خورشید در ژنو بود، اما در سال ۱۳۴۴ به شهر وین در کشور اتریش منتقل شد.

هدف اولیه تاسیس این سازمان، مقابله با هفت شرکت بزرگ نفتی ( پنج شرکت آمریکایی و دو شرکت اروپایی) مشهور به "هفت خواهران نفتی" بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقر اوپک در وین

هفت خواهران نفتی، بدلیل در اختیار داشتن فن آوری تولید نفت و تسلط بر شبکه حمل و نقل نفت خام، از افزایش قیمت نفت جلوگیری می کردند و ارزش آن را به صورت مصنوعی در بازار پایین نگه می داشتند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت در سال ۱۳۳۹ به پیشنهاد ونزوئلا و طی جلسه ای در بغداد شکل گرفت. نمایندگان کشورهای ایران، عربستان، ونزوئلا، کویت و عراق اعضای اولیه اوپک بودند اما بعدها کشورهای دیگری هم به عضویت این سازمان درآمدند.

فواد روحانی، یکی از اعضای هیات ایرانی شرکت کننده در نشست بغداد به عنوان اولین دبیرکل اوپک انتخاب شد و به مدت ۴ سال این سمت را حفظ کرد.

بر اساس اساسنامه اوپک بعد از آن مقرر شد که کشورها بر اساس حروف الفبای انگلیسی به دبیرکلی اوپک انتخاب شوند و مدت زمان آن هم دو سال باشد.

درسال ۱۹۸۳ نوبت ایران بود که برای دومین بار دبیر کل اوپک شود، اما با تحولاتی که منجر به انقلاب و سپس جنگ هشت ساله با عراق شد، ایران دیگر نتوانست به دبیرکلی اوپک برسد.

فقط کشورهای صادر کننده نفت می‌توانند عضو این سازمان باشند و حق عضویت سالانه آنها هم ۵ میلیون دلار است.

پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک سال گذشته خورشیدی بود، اما برگزاری مراسمی برای آن به زمان برگزاری نمایشگاه نفت و گاز تهران موکول شده بود.